снимка: cross.bg
За себе си знам едно, че не съм губил избори досега, заявява бившият вицепремиер
Дръж приятелите си близо, а враговете си – още по-близо“. От тази мисъл, изглежда, се е ръководила Корнелия Нинова при съставянето на своя екип. Изборът на 17-членното Изпълнително бюро /ИБ/ мина без излишни мъки, а лидерът реши да сложи соцвелможите на изпитателен срок. Единственият заместник-председател на партията – Стефан Данаилов, освен всенародната слава, носи и силно морално послание към членовете на БСП, пише „Стандарт“.
Поради здравословни причини обаче той едва ли ще може да движи процесите. Ресорите на останалите членове на червеното политбюро все още не са окончателно уточнени и Нинова ще може да ги поставя на местата им в движение в зависимост от показаните качества. Тя предупреди, че който не издържи на темпото, ще изпадне, източник /Блиц/.
В ръководството на БСП логично попаднаха съюзниците на Нинова, помогнали й да триумфира на конгреса – Георги Гергов от Пловдив, Красимир Янков от Варна и Калоян Паргов, шеф на БСП-София. Място намериха и близките на лидера фигури, които се бяха оттеглили от политиката като Костадин Паскалев, Радослав Гайдарски и Весела Лечева. Сред имената в оперативното ръководство личат и изпаднали в немилост през краткия мандат на Михаил Миков – евродепутатът Илияна Йотова, депутатите Драгомир Стойнев и Кирил Добрев. В Бюрото бе поканен и журналистът от „Дума“ Александър Симов, който е изразител на левия курс и русофилската тенденция в БСП.
Очевидно Нинова се опитва да намери сложен динамичен баланс между всички, скарани помежду си, кланове в столетницата. Проблемът е, че сред настоящите й приближени, се намират хора, които в миналото са били срещу нея и имат навика често да сменят лагерите. В мига, в който настъпи техните интереси или посегне на властовите им инструменти, те ще сменят другарската усмивка с хищно озъбване, коментират ветерани в столетницата.
Освен доверието с малък срок на годност допълнителна загриженост създават лошите лични отношения между отделните членове на Изпълнителното бюро, някои от които доскоро се замеряха с платени компромати в жълтите медии, а сега се разминават по коридорите на соццентралата като вражески самолетоносачи. Как Корнелия Нинова ще организира целия разностилен и своенравен оркестър да се строи и да свири трогателни мелодии пред червената публика настина изглежда като трудно постижима мисия.
Същевременно на пусия дебнат наранените от загубата доскорошни водачи Миков и Янаки Стоилов. Те ревниво ще следят всяка крачка на новия председател и могат да стрелят без предупреждение. На този фон едва ли Нинова ще разполага със спокойствие и пълна подкрепа от БСП през първите сто дни, камо ли в периода до президентските избори през есента.
Затова и единственият възможен ход е тя бързо да поведе в сражение своите другари, надявайки се да не я прониже някоя стрела в гръб. С първите си изявления Нинова показва, че иска да смени концепцията на БСП – вместо всичката пара да отива на парламентарната трибуна,
партията да се заеме с тежките проблеми в страната
След обявената „мобилизация“ първото събрание на Бюрото е насрочено в Благоевград, а изнесените в провинцията заседания би следвало да се превърнат в традиция. Пътуващото „Позитано“ е и начин да се стегнат местните структури, пребиваващи в полуразпад след разгрома на общинските избори.
Най-важният тест за Корнелия Нинова ще бъде представянето на БСП в президентската битка. Преди начертае план за превземането на „Дондуков“ 2, тя ще трябва да реши уравнението с АБВ.
Председателят на соцпартията вече обяви, че ще удържи обещанието си да проведе вътрешнопартиен референдум по въпроса за съюзника. При острата атмосфера в червените редици и прясната обида от „предателството“ на Георги Първанов, резултатът от допитването е непредвидим въпреки очевидната остра необходимост от широка лява коалиция. Ако членовете и симпатизантите дадат зелена светлина за повторно събиране с АБВ, идва ред на кастинга за държавни глави.
„Ивайло Калфин не ми звучи като за президент“, отсече Корнелия Нинова и свали агресивния демарш на абевейците. На „Позитано“ 20 са убедени, че в случай на ляв съюз е редно четири пъти по-голямата партия – БСП, да излъчи титуляра за президент, а АБВ евентуално да посочи вицето.
Тези дни съветниците на соцлидера преравят трескаво биогрофиите на трийсетина изявени партийни деятели.
На първо четене най-голяма подкрепа във фокус-групите и неформалните консултации събира Костадин Паскалев. „За себе си знам едно, че не съм губил избори досега“, с тези думи той пое новия си пост в Изпълнителното бюро. Бившият вицепремиер в кабинета „Сакскобургготски“ три пъти е печелил изборите за кмет на Благоевград и в крайна сметка сам слезе от сцената.
В партия, чиито лидери са тесни специалисти по оправдаване на позорни загуби, той е един от малцината със самочувствие на победител и успешен управник. Тъмно петно във биографията му е участието в разбиването на БСП в Благоевград на местните избори през 2011 г., но пък като цяло той не взе участие във братоубийствените войни в БСП през последните години. По тази линия Паскалев ще бъде приемлив кандидат-президент и за Първанов – той присъства на първото учредяване на АБВ като гражданска инициатива през есента на 2010 г. и никога не е губил напълни дружеските си отношения с бившия президент.
Подреждането на левия пъзел за изборите е сложна операция, при която системата за разпознаване „свой – чужд“ изобщо не важи. Днешният приятел е утрешен враг, и обратно. На Нинова е отпуснато съвсем кратко историческо време преди да щракнат капаните, които погубиха нейния предшественик на поста.
Вашият коментар