• Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
Проватон
  • август 17th, 2026
  • Партньор на Силна Варна
Проватон

август 17th, 2026
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
  • Последвайте ни
    • Facebook
    • Youtube
Очакват рекорден добив на жито
Home
Без категория

Очакват рекорден добив на жито

юли 29th, 2016 Редакция "Проватон" Без категория 0 коментара 66

Facebook Twitter

снимка:agrolife.bg

Изнасяме 2000 тона десертни праскови основно за Букурещ и Констанца

Жътвата е към своя край. Добивите са по-високи от очакванията. Ще приключим годината с най-високия добив, който България някога е имала. Това обяви в сливенското село Гавраиолово министърът на земеделието Десислава Танева. Тя беше гост на ХV-ия по ред празник “Златна праскова”. Тази година добивът на праскови в България се очаква да бъде с 16% по-висок от 2015 г., каза министър Танева. Производителите на праскови остават в групата на най-високо подпомогнатите плодове от трайните насаждения, допълни тя. “Въведохме подкрепа, съгласно която всички малки и средни стопанства ще получават по-висока ставка на декар при доказан добив. Това ще допринесе за по-големи доходи за земеделските производители и повече българска продукция на пазара”, каза Танева.

“Особено съм щастлива, че тази година голямата награда за производител на праскови отива при жена. Това е предизвикателство към мъжете”, заяви министър Танева. Тя връчи “златни ножици” на победителя в конкурса за производител на праскови, обявен от организаторите на празника. Първото място зае Марина Лесева от Сливен, която гледа 20 декара праскови край сливенския квартал “Речица”. “Не очаквах наградата и съм наистина изненадана, но и поласкана”, каза пред “Стандарт” Марина Лесева, която се оказа по професия детски учител. Тя гледа праскови от 10 години.

В Сливенско имаме 23 декара с праскови, обяви пред “Стандарт” шефът на областната земеделска служба Тодор Праматаров. Прасковените насаждения са основно в община Сливен, по-малко в Твърдица и най-малко в Нова Загора. В Сливен е и седалището на сдружението на производителите “Българска праскова”, което ще реализира 3500 тона праскови за преработка. В същото време се очаква за чужбина да заминат около 2000 тона от така наречените десертни праскови. Те отиват основно за Румъния в Букурещ и Констанца.

През последните три години се обърна голямо внимание на производителите на праскови. В момента получаваме в пъти повече помощ от предходните периоди, заяви Коста Петров, председател на сдружение “Българска праскова”. Той изтъкна, че тази година помощта ще бъде 190 лв. на декар. Вече сме близо до изравняване с колегите от Гърция, Италия и Франция, което е много добре, каза Коста Петров. Българските производители обаче още нямат достатъчно логистика и организираност, а родният производител не е добре информиран и което е още по-лошо – трудно се организира в големи сдружения. А именно големите сдружения осигуряват логистика,бази и хладилни камери,източник/standartnews.com/.

Когато аз влязох в мандата като министър, имахме 8 организации на производителите на праскови, а сега вече са 34, каза министър Танева. Сдружаването е задължително условие производителите да получават по-висок доход, допълни земеделският министър.

Facebook Twitter
Следваща Варна: Община Девня ще подпомага читалищната самодейност
Предишна Продават деривацията Цонево-Девня заради дълг на „Напоителни системи"

Редакция "Проватон"

Подобни новини

Превърнахме се в биологични единици, чиято единствена функция е да обслужват падежни дати Без категория
март 29th, 2026

Превърнахме се в биологични единици, чиято единствена функция е да обслужват падежни дати

Идва нова сглобка, враговете се прегръщат Без категория
януари 2nd, 2026

Идва нова сглобка, враговете се прегръщат

Тръмп посочи врага: Европа! Без категория
декември 8th, 2025

Тръмп посочи врага: Европа!

Вашият коментар Отказ

Най-популярни последната седмица
17-годишната Михаела насъскала децата да убият Георги (снимки)

17-годишната Михаела насъскала децата да убият Георги (снимки)

1905
Изтекоха скандални чатове между убития Кузев и "примамката"

Изтекоха скандални чатове между убития Кузев и "примамката"

161
Община Провадия остава без автобусен транспорт от 18 август! Никой не иска да работи с кмета Димов

Община Провадия остава без автобусен транспорт от 18 август! Никой не иска да работи с кмета Димов

1317
ГОРЕЩ СЛУХ! Кабинетът сменя външния министър Велислава Петрова с дипломат от Сливен?

ГОРЕЩ СЛУХ! Кабинетът сменя външния министър Велислава Петрова с дипломат от Сливен?

343
  • За нас
  • Контакти
  • За реклама
  • Нагоре
logo

Всеки един от Вас, скъпи читатели, може да стане част от света на ПРОВАТОН, като ни предостави информация, снимки и видеа, които Ви вълнуват. Гарантираме, че ще Ви бъде обърнато необходимото внимание.

©2018 Новини от Провадия и региона.
Powered by SmartHomeSys.eu Общи условия