снимка: capital.bg/
Лидери на водещи международни компании изразиха надежда, че САЩ и Китай могат да постигнат компромис в търговския си спор. Според тях отлагането на влизането в действие на новите мита е знак, че двете страни са готови да преговарят, съобщи Financial Times.
В сряда САЩ публикуваха списък с над 1300 китайски стоки, върху които ще бъде наложено мито от 25%. Действията на Вашингтон веднага предизвика обратна реакция от Пекин – китайската страна обяви, че ще наложи същото мито върху 106 американски продукта, източник: capital.bg/.
Бизнесът се надява на компромисно решение
Първият сигнал за възможността за компромис идва от Вашингтон. Вчера посланикът на Китай Цуй Тианкай се е срещнал с изпълняващия длъжността държавен секретар Джон Съливан, за да обсъдят растящото напрежение между двете страни, отбелязва FT.
Пред симпатизиращата на президента Доналд Тръмп телевизия Fox Business новият главен икономически съветник на Белия дом Лари Кудлоу опита да разсее страховете на бизнеса. „Това са просто първите предложения. Съмнявам се, че ще има конкретни действия през следващите няколко месеца“, заяви той. Коментарът на Кудлоу донесе доза успокоение на пазарите. Индексът S&P 500, който отбеляза най-лошото начало на второто тримесечие от Голямата депресия насам, добави над процент към стойността си в сряда.
Въпреки това служител на американското министерство на търговията отказа да потвърди пред репортери, че Китай и САЩ водят преговори, и обвини Пекин в кражба на интелектуална собственост. „Смятаме, че най-добрата опция е да променят поведението си“, коментира още той, цитиран от FT.
Какъв е проблемът
В списъка на САЩ фигурират близо 1300 китайски стоки, сред които електрически коли, реактивни двигатели, техника за железопътно оборудване, оръжия и роботика, а този на Китай съдържа ключови за американския износ стоки като соя, пшеница и жито. Обявените от САЩ продукти обаче формират едва 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Притесненията на международния бизнес са, че влошаващите се отношения между двете страни могат да имат влияние върху световната икономика.
„Силно насърчаваме двете страни да работят към постигането на своевременно решение, което да ограничи несигурността сред земеделците“, написа в изявление една от най-големите американски компании за земеделско оборудване Deere. Ако митата бъдат наложени, земеделският сектор ще е сред най-засегнатите. Други бизнеси, които се противопоставят на промените, са Boeing, индустриалната LyondellBasell, Ford Motor.
Вашият коментар