Чували сте за поверието, че Петък 13-ти е ден, носещ неприятности и лош късмет. Може би дори вярвате в това. А знаете ли историята за Петък 13-ти? От къде всъщност идва тази нагласа, че точно този ден е лош за нас?
Това е едно суеверие. Точно като минаването под стълба или пресичането на черна котка през пътя ни, счупването на огледало и много, много други. Всъщност всичко това поддържа един страх. Страхът от числото 13, представете си има психологически термин – трискаидекафобия. Дори Наполен Хил в книгата “Да прецакаш Дявола”, принуждава Дявола да си признае, че суеверието е едно от оръжията му. Но това е друга тема, ще й отделим време друг път.
Нека се върнем към историята на прословутия “Петък 13-ти”.
Според библейски вярвания, числото е свързано с “Тайната вечеря” , на която са присъствали 13 гости, включително Христос. На тази вечеря, както може да видите историята в линка, присъствал предателят Юда, който бил 13-тият гост, а в петък е разпнат Иисус.
Също така в петък Ева е дала съдбовната ябълка на Адам и отново в петък Каин убива брат си Авел(първото братоубийство според Библията).
Един от най-популяризираните митове, опитващи се да обяснят произхода на суеверието от Петък 13-ти, произлиза от събитията в Петък 13 октомври 1307, когато стотици рицари тамплиери са били арестувани и изгорени във Франция.
Този мит привлича вниманието на обществеността, след като е бил използван от Дан Браун и сред други исторически писатели, и е бил разпространяван безкрайно от теоретици на конспирация, свързващи рицарите тамплиери с всичко, от Масонството до Свещения Граал.
Също така, древният код на Вавилон за Хамураби прескача номер 13 при вписването на законите. Египтяните смятат, че задгробния живот е 13-тата фаза на живота.
Петък, денят на първородния грях, деня на смъртта на Иисус, в комбинация с 13 броя на стъпалата водещи до бесилката, броя на намотките на въжето, номера на картата на смъртта… Има безброй легенди за ужасяващи случаи на този ден, математически изчисления и какво ли още не.
Мнозина са изследвали и оспорвали митът за Петък 13-ти.
Така или иначе произходът на “злощастният” ден остава мистерия. Както казва проф. по психология Стюард Вийз, ако никой не се беше погрижил да знаем за всички тези случаи и това поверие, сигурно щяхме да живеем по-добре. Всяко суеверие, както споменах по-горе, всява някакво количество страх у нас, от който, разбра се, нямаме нужда.
Петък е петият ден от седмицата, а 13 е поредното число от месеца и нищо повече. Всичко случило се на този ден е абсолютно съвпадение. Просто някой е решил да нарочи деня. Може би пак всичко е въпрос за пари. За да се пишат книги свързани с Петък 13-ти или да се създават филми, ужаси. Знам ли… Впрочем, никой не знае.
Затова, насърчавам всички да приемете днешният ден, за ден като всички останали! А защо не и като късметлийски?
Автор: К.Арейби