До сега летящи коли, виждахме само по филмите. От известно време НАСА и Uber разработват летящи коли. Много скоро, летящите коли няма да са само художествена измислица и както се пее в онази песен „Летя с колата“, ще стане напълно реално.
Проектът UAM (Urban Air Mobility, Градска Въздушна Мобилност от англ.) се надява да развие сигурна и ефективна система за въздушен транспорт, където всичко, от малки самолети за доставка на пакети до въздушни таксита за превоз на пътници, работи над населените места, от малките до най-големите градове.
От НАСА уверяват, че ще изследват всичко свързано с въздушния градски транспорт, до най-малката подробност, в това число и въпросът с безопасността.
НАСА подписа договор с Uber свързан с общия проект. Съгласно споразумението Uber ще сподели плановете си за мрежа за градска авиация с NASA и предвид тази информация космическата агенция ще разработи модели за това как въздухоплавателното средство може да се движи или да излети.
UAМ превозните средстава няма да създават много шум, освен това се гарантира, че няма да претоварват въздушното движение. Съгласно изявлението от 7 май, изследователите на UAM също така си сътрудничат с Федералната авиационна администрация, за да разработят правила и процедури, които да управляват полети с ниска надморска височина.
Летящите коли ще работят автономно в гъсти области, което може да бъде изключително опасно, ако нещо се обърка.
Uber е добре запознат с рисковете, свързани с разработването на нови технологии. Той спря публичните тестове на своите автомобили със самоуправление, след като Uber SUV в автономен режим удари и уби пешеходец в Аризона през март.
Компаниите се надяват, че през 2023 г. пътуванията вече ще са факт. Пътуванията ще бъдат резервирани приложението Uber. Действително ще отнеме доста време преди технологията да е напълно готова и широко дотъпна. Летателните коли ще трябва безопасно да работят в претъпкано въздушно пространство, в близост до малки дрони и традиционни самолети. Безопасността на летящите автомобили трябва да бъде доказана и трябва да бъдат разработени регламенти.
Автор: К.Арейби
Вашият коментар