Светът е раздиран от протести – стотици хиляди хора от Южна Америка и Карибите до Далечна Азия излизат по улиците и влизат в сблъсъци с полицията и органите на реда, борейки се за промяна.
Преди дни в свое изказване пред кореспонденти в централата на ООН в Ню Йорк, Антонио Гутериш коментира, че въпреки „уникалността на всяка ситуация“ съществуват общи основни фактори, които представляват „нарастващи заплахи за социалния договор“ между гражданите и политическата класа.
„Хората искат равнопоставени условия, включително социални, икономически и финансови системи, които работят за всички, искат зачитане на техните човешки права и реален глас в решенията, които ги засягат“, добави шефът на ООН.
През последните месеци и седмици демонстрации и протести бушуват по улиците на Боливия, Чили, Хонконг, Еквадор, Египет, Гвинея, Хаити, Ирак, Ливан и т.н., съобщават от Бюрото за правата на човека към ООН (OHCHR). През лятото наблюдавахме гневни демонстрации също така в Русия, Румъния, Франция, Холндия и др.
Пакистан, Ирак и Каталуния също са свидетели на антиправителствени демонстрации, които прераснаха и до сблъсъци с полицията.
Общата нишка по време на протестите беше тема на несправедливостта и социалното неравенство, което, от своя страна, предизвика глобални призиви за действие. Съобщава се, че големите протести предизвикват „ефект на зараза“, който пренася гневното настроение от държава на държава по целия свят.
Вашият коментар