Наградата за фотография за 2019 на УНИЦЕФ спечели немският журналист Хармут Шварцбах.
Кадарът на Хартмут Шварцбах показва младо момиче в търсене на пластмасови отпадъци в бедняшки квартал в Манила. От УНИЦЕФ казват, че снимката успешно заснема „три трагедии на нашето време“: бедност, замърсяване и детски труд.
Детският фонд на ООН заяви, че фотографията е значима, защото разказва за смелата борба за оцеляване на децата в условията на трите трагедии на нашето време.
Според УНИЦЕФ много малки деца са принудени да събират отпадъци в замърсените води на бедняшкия квартал Манила.
“Те рискуват здравето си, а често и живота си, когато са в замърсена с микроби вода … за да търсят ресурси, за да поддържат съществуването си.”
УНИЦЕФ изтъкна на церемонията по награждаването в Берлин, че дори и детският труд да бъде забранен, „много момичета и момчета в бедните квартали нямат друг избор“.
Вашият коментар