• Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
Проватон
  • юли 20th, 2026
  • Партньор на Силна Варна
Проватон

юли 20th, 2026
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
  • Последвайте ни
    • Facebook
    • Youtube
Теория и практика на олигархичния съюз: Божков лъже, Василев маже срещу Делян Пеевски
Home
България
Политика
Анализи

Теория и практика на олигархичния съюз: Божков лъже, Василев маже срещу Делян Пеевски

юни 10th, 2020 Редакция "Проватон" Анализи 0 коментара 156

Facebook Twitter

Прави са били хората – краставите магарета и през девет баира се надушват. А когато става въпрос за олигарси, бягащи от правосъдието, миризмата граници изобщо не признава. Васил Божков и Цветан Василев знаят най-добре.

Баирите им може и да са на два различни континента – единият се крие в Белград, другия – в Дубай, но съюзът им е по-силен от всякога. Защото са от една и съща порода – тази на хищниците, които в продължение на десетилетия ни ограбваха. Окрадоха държавата, окрадоха джобовете ни, окрадоха и демокрацията ни. И сега, когато дойде време да плащат сметката и да отговарят за престъпленията си, логично се опитват да избягат от възмездието, като се пробват отново да ни хванат в плен. И нас – гражданите, и държавата.

Олигарсите в България не са един и двама. Но ако има близнаци сред тях, то това безспорно са Божков и Василев. И двамата са галеници на Прехода – отгледани под крилото на задкулисието у нас. И двамата са милиардери – все с чужди пари. И двамата имаха амбиции да влязат в политиката през подставени лица-политици, финансирани с откраднатото. И двамата са бегълци – от правосъдието, а веднъж подведени под отговорност – се опитват да се изкарат жертви. И двамата обичат да разказват приказки – за наивници. И тъй като знаят, че в България не са много хората, които ще се хванат на тези приказки, изсипват чувала с 1001 лъжи в „сигнали“ и до чужди посолства и институции. С отчаяната надежда, че може и там да се подлъжат да им повярват. Разликата е само във времето. Единият – човекът, ужилил хиляди вложители в пирамидата му КТБ, вече 6 години броди по този път. Търпейки провал след провал. И сега, когато другият – човек, ужилил хазната със 700 млн. лева и подведен под отговорност по 18 обвинения от целия спектър на Наказателния кодекс, тръгва по същия път, се присламчва към него. На този фон, беше съвсем очаквано, след като олигархът-беглец Божков даде вчера сутрин интервю, в което официално обяви намерението си да прави партия (бидейки в нелегалност в чужбина), за да клати държавата, олигархът-(също) беглец Цветан Василев да даде вечерта интервю, в което да му приглася (бидейки в нелегалност, отново в чужбина). Явно заплювайки си поста на зам.-председател в бъдещата му партия.

За да е пълен рестартът на водевила, който наблюдаваме от 6 години, банкерът-беглец Цветан Василев избра за поредното си задгранично излияние не любимата си тунингованата (с откраднатото от КТБ) водеща в кабеларката „Евроком“ Люба Кулезич, а най-новото попълнение в мейнстрийма на задкулисието, също кабеларка и пак финансирана със заграбени средства – TV1. Каква е причината за разжалването на Кулезич и смяната й с новата „звезда“ на олигархичната машина за клевети и манипулации Генка Шикерова тепърва предстои да се разбере, но фактът е един – в интервю, продължило един час, Василев отвори чувала си с 1001 лъжи и ги изсипа в ефир. При това – пробвайки се да изкара брадясали до втръсване манипулации за съвсем нови, явно в надежда, че ще се намерят хора, които все пак да им се вържат.

Едва ли е нужно да уточняваме срещу кои мишени насочи тунингованите си лъжи. Както може да се очаква, основната сред тях бе депутатът и издател на „Телеграф медиа“ Делян Пеевски, превърнал се във враг №1 и на Василев, и на ортаците му олигарси заради законодателните си инициативи, с които спря вторичния грабеж на КТБ и направи възможно връщането в патримониума на фалираната банка на едни от малкото реални активи, финансирани от трезора.

В опит да пренапише за пореден път историята обаче Цветан Василев без да иска издаде не малко олигархични тайни. В това число и себе си. Така, докато се опитваше да изкара, че изобщо е нямал влияние в TV7 реално призна нещо, за което изданията от „Телеграф медиа“ алармирахме отдавна – че е купил телевизията с десетки милиони, източени от КТБ. „TV7 се финансираше от мен“, призна Василев, който иначе години наред се пробваше да изкара, че нямал нищо общо с телевизията. За целта той наля в нея близо 300 млн. лева, източени от КТБ, но през фирми-бушони, за да прикрие следите си и да скъса пъпната връв между финансирането от банката и крайния актив. За да може, след фалирането на трезора, да се пробва да открадне актива под носа на държавата чрез вторичния грабеж на КТБ.

Не е тайна, че TV7 беше сред активите, обещани от Василев на покровителите му в Русия в лицето на приближения до Кремъл олигарх Константин Малофеев в замяна на подкрепата им. Заедно с „Дунарит“, БТК и още няколко „златни“ дружества, финансирани от КТБ, към които Малофеев и компания имат интерес заради стратегическия им характер. Те фигурираха и в списъка от активи, с които е трябвало да бъде финансиран т.нар. план „България“ за промяна на геополитическата ориентация на страната ни от евроатлантическа към сателитна на Русия. Планът „България“ лъсна при избухването на шпионския скандал миналата година, при който беше повдигнато обвинение на ортака на Василев – бившия соцдепутат и председател на движение „Русофили“ Николай Малинов, а на Малофеев и генерала от ГРУ Леонид Решетников бяха наложени десетгодишни забрани да влизат в България.

Покрай признанието, че е финансирал TV7 обаче Цветан Василев повдигна и завесата върху енигмата как bTV се превърна от национална телевизия в ефир, подчинен единствено и само на интересите на олигарсите у нас – пристрастие, спечелило й славата през последните месеци на Божков TV. „През 2013-2014 година водех разговори с „Тайм уорнър“ за мърджване (бел.р. сливане) на TV 7 и bTV“, разкри още той, като съобщи също, че шест процента от bTV са били заложени през фирма, финансирана отново от него с откраднатото от КТБ. Като така си вкара автогол – и на себе си, и на партньора си Божков, и на олигарсите-издатели, чийто мейнстрийм ползва този съюз в момента.

politika.bg

  • Tags
  • Васил Божков
  • Олигарси
  • Цветан Василев
Facebook Twitter
Следваща Пилата следователка, нападнала полицай, се оказа къртица на укриващия се в Сърбия Цветан Василев и близка до обвиняем негов адвокат
Предишна Българският Ел Чапо активира червения картел срещу държавата

Редакция "Проватон"

Подобни новини

12 истини, които всеки трябва да осъзнае Анализи
юли 19th, 2026

12 истини, които всеки трябва да осъзнае

Георги Кадиев: Външната ни министърка продължава с изпито лице да обяснява как не била подписала декларацията за Украйна! Жванецки беше казал „Нищо не придава толкова страдалчески израз на лицето, колкото тесните обувки“ Анализи
юли 18th, 2026

Георги Кадиев: Външната ни министърка продължава с изпито лице да обяснява как не била подписала декларацията за Украйна! Жванецки беше казал „Нищо не придава толкова страдалчески израз на лицето, колкото тесните обувки“

Любомир Стефанов за Радев: Едната ръка не знае какво прави другата Анализи
юли 18th, 2026

Любомир Стефанов за Радев: Едната ръка не знае какво прави другата

Вашият коментар Отказ

Най-популярни последната седмица
Кметът на Провадия Димо Димов внесъл "спешната" докладна в извънработно време

Кметът на Провадия Димо Димов внесъл "спешната" докладна в извънработно време

2587
Двойният живот на Весела Лечева

Двойният живот на Весела Лечева

880
Читалищата в Житница и Староселец трябва да бъдат извадени от докладната за извънредната сесия! Не влизали в указанията на МФ

Читалищата в Житница и Староселец трябва да бъдат извадени от докладната за извънредната сесия! Не влизали в указанията на МФ

1174
Журналистът Ружа Райчева: След толкова намеци за проект на Радев той започва да губи

Журналистът Ружа Райчева: След толкова намеци за проект на Радев той започва да губи

9755
  • За нас
  • Контакти
  • За реклама
  • Нагоре
logo

Всеки един от Вас, скъпи читатели, може да стане част от света на ПРОВАТОН, като ни предостави информация, снимки и видеа, които Ви вълнуват. Гарантираме, че ще Ви бъде обърнато необходимото внимание.

©2018 Новини от Провадия и региона.
Powered by SmartHomeSys.eu Общи условия