Бесен съм, че по българските пътища се убиват българи. Убиват се повече, отколкото във военен конфликт, заяви главният прокурор Иван Гешев на конференция за пътната безопасност.
Знам, че можем и трябва да спрем тази война по пътищата, категоричен е той.
Главният прокурор и председателят на Народното събрание Вежди Рашидов участват на форум „За мащабни действия срещу войната по пътищата“, който се провежда в резиденция „Бояна“.
Конференцията е организирана от Института по пътна безопасност.
„Този форум е изключително важен. Аз съм тук в качеството си на главен прокурор, от една страна защото съм бесен, а от друга страна, защото трябва да спрем войната по пътищата. Убиват се повече българи, отколкото във военен конфликт. Бесен към, защото решенията са ясни, не са трудни за изпълнение, готови модели има в ЕС, подчерта главният прокурор.
И продължи: „Оставам с впечатление, че държавата е безучастна, защото е по-лесно да закриеш специализирани структури, защото става дума за 3 млрд. лв., по-важно за някои политици от интересите на хората. Щом някои политици могат да защитят финансовия интерес на олигарсите, ние трябва да настояваме да бъдат защитени и българските граждани. Заслужават сигурност, защита и да не убиват децата ни пътищата“, подчерта ръководителят на държавното обвинение.
Главният прокурор се изказа остро по отношение позицията на политиците на тази тема: „По-лесно е да закриеш едни специализирани структури, което води до бум на наркотрафика, трафика на хора и други престъпления, които са свързани с пътната безопасност. Това се оказа по-важно за политиците, отколкото интересите на хората. За тях е по-лесно да защитят финансовите интереси на олигарсите. Длъжни са да защитят и интереса на хората. Те заслужават сигурност, защита, и да не убиват деца по пътищата. Никой не е застрахован“.
„Затова съм тук – да чуя гражданите и институциите. Да чуя какво можем да направим ние и да настоявам пред останалите власти това да се промени“, каза Гешев пред участниците.
Това не е трудно – има действащи модели по света. Но държавата наблюдава безучастно тези процеси. Безучастно, защото е по-лесно да закриеш едни специализирани институции. За някои политици това явно е по-важно, подчерта главният прокурор.
Вярвам, че да не убиват нашите деца по пътищата е възможно, никой не е застрахован, че ще бъде следващият, продължи в силно емоционалното си слово Гешев.
Откривайки конференцията, организирана от Института по пътна безопасност, нейният председател Богдан Милчев отправи критики към президента и служебното правителство, че не присъстват.
„Тук ги няма президентът, неговия министър- председател и неговите министри. Тук ще дойдат хора, които за загубили близките си. При нас са законодателната и съдебната власт. Крием се зад споделена отговорност. Искам да благодаря на човека Иван Гешев. Имахме писмено потвърждение за участие на министри. Знам, че е имало разпореждане да не идват, защото тук ще присъства главния прокурор. Тази война между институциите не трябва да се води, както и войната по пътищата“, каза Богдан Милчев от ИПБ.
2072 са жертвите на войната по пътищата от 2019 година до октомври тази година, посочи Богдан Милчев. Той обясни, че не случайно дава такъв отрязък от време, тъй като от 1януари 2019 година е създадена Междуведомствената комисия за безопасност на движението. Тя става факт след катастрофата в Своге през август 2018 година.
„Усещането за власт отсъства. Усещането за сигурност отсъства, усещането за активност – министри да са тук и да не се води тази глупава война между институциите – отсъства“, бе критичен Милчев в краткото си приветствие.
Искаме да предизвикаме българското правителство да приеме пътна карта, в която да има ясен ангажимент за намаляване на жертвите с 10-20 % още първата година от приемането на тази пъртна карта„, заяви той и показа трите главни фактора за пътната безопасност – че един от най-сериозните проблеми за безопасността е корупционният.
На форума присъстват политици (като например Цончо Ганев от „Възраждане“, Виолета Комитова от „Български възход“, ген. Димитър Шивиков и др.), прокурори и следователи.
Освен Пътната карта, организаторите се изказаха още за нов Закон за движение по пътищата и нови стандарти в управлението на риска.
Зам.-главният прокурор Красимира Филипова се застъпи за промени ив НК и в ЗдвП. Най-вече – за тежки имуществени санкции.
„Считаме, че едно отнемане на управляваното МПС в полза на държавата би имало ефект като една сериозна имуществена санкция. А ако това не се приеме – поне да се прекратява регистрацита на МПС-то – независимо от собствеността“, каза тя.
Тя обърна внимане и на това, че ако шофьорът с алкохол или наркотици откаже да бъде изпробван, няма да бъде наказан по НК.
„И какво става? Илзиза, че на практика лицата могат да избират – дали да бъдат наказани по НК или да получат някакво наказание, ако откажат проверка – наказание по ЗДвП“, каза тя.
Ако откажеш да бъдеш изследван, всъщност получаваш глоба от 2000 лв. и лишаване от право на упарвление от 2 г. – не те заплашва нито лишаване от свобода, нито съответните последици, затова че си осъждан“, каза зам.-главната прокурорка.
Филипова напомни, че специално това може да се оправи с „елементарин промени в ЗДвП“, както и че в куп наредби има вратички.
Тя посочи, че глобата е от 100 до 300 лв. по чл. 187 от ЗДвП – ако те хванат първи път, че караш без книжка.
Вашият коментар