Efbet
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Позиция
  • Варна
    • Провадия
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Аксаково
    • Дългопол
    • Вълчи дол
    • Суворово
    • Белослав
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве и Красота
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
Проватон
  • октомври 1st, 2023
  • Партньор на Силна Варна
Проватон

октомври 1st, 2023
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Позиция
  • Варна
    • Провадия
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Аксаково
    • Дългопол
    • Вълчи дол
    • Суворово
    • Белослав
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве и Красота
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
  • Последвайте ни
    • Facebook
    • Youtube
Социалната комисия прие пенсиите да се вдигат по ново „швейцарско правило“
Home
България

Социалната комисия прие пенсиите да се вдигат по ново „швейцарско правило“

ноември 24th, 2022 Редакция "Проватон" България 0 коментара 69

Facebook Twitter

БСП засега успя да прокара идеята си за по-високо майчинство, макар че не можа да обясни как ще бъдат осигурени необходимите 100 млн. лв.

Вдигане на обезщетението за майчинство до нивото на минималната работна заплата от 710 лв. и промяна на т. нар. „швейцарско правило“ за пенсиите гласуваха депутатите на първо четене в социалната комисия. И двата законопроекта не са подкрепени от финансовото министерство, както стана ясно на провелия се ден по-рано Национален съвет за тристранно сътрудничество. Въпреки това вносителите им – съответно от БСП и от „Продължаваме промяната“ – успяха да намерят съмишленици и идеите им бяха одобрени.

Радостта за БСП остана непълна, тъй като депутатите отказаха да подкрепят другия проект на левицата, а именно преизчисляването на всички пенсии от 1 януари. Идеята бе заклеймена от „Възраждане“ като „див популизъм“, тъй като в условия на служебно правителство и без приемане на нов бюджет за следващата година БСП иска да натовари фискалната рамка с нови 2 млрд. лв., които да служат за въпросното вдигане на пенсиите. Откъде точно да дойдат средствата от столетницата не уточниха.

Бившият социален министър на ГЕРБ Деница Сачева описа идеите, разгледани в комисията днес, като „законопроекти на парче“ и предложи провеждането на анализ на пенсионната система и организирането на дискусия с експерти.

100 млн. лв. за майчинство

Вдигането на майчинството от 1 януари на 710 лв. ще струва около 100 млн. лв. От БСП отново не уточниха точно откъде ще дойдат средствата, а депутати предупредиха, че залагането на подобни разходи, без те да са предвидени в бюджета, рискува нарушение на Закона за публичните финанси. Подобна теза изрази и служебният социален министър по време на вчерашната тристранка.

Според законопроекта на БСП обезщетението за отглеждане на дете не просто се вдига на 710 лв., а се обвързва като 100% от минималната работна заплата.

От Българската стопанска камара разкритикуваха метода и цитираха институции като Международния валутен фонд и Световната банка, които са против обвързването на помощи с минималната работна заплата.

От ГЕРБ и ДПС не подкрепиха идеите с аргументите, че това няма да дава гъвкав подход при определянето на минималната заплата и че е по-адекватно да бъде „част от нещо“, а не 100%.

Предложения за обезщетения и пенсии да се разглеждат в дългосрочна програма“, призова Сачева.

Според проекта на БСП тази мярка е насочена към 30 хиляди млади семейства с малки деца.

От „Продължаваме промяната“ пък лансираха идеята между двете четения на проекта да се предложи не само майката и бащата на дете да могат да ползват майчинство, а например и някоя от бабите.

Надежда за по-високи пенсии

Депутатите на първо време одобриха и предложението на „Продължаваме промяната“ за изменение на механизма, по който ежегодно трябва да се осъвременяват пенсиите – т.нар. „швейцарско правило“. Идеята на формацията е доходите на хората от третата възраст да се повишават с процент, равен на по-голямото от 100% ръста на осигурителния доход или 100% от инфлацията вместо със сбора на 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията за предходната година.

Идеята е по този начин пенсиите на възрастните хора да се повишат повече при ежегодното осъвременяване.

За сравнение, според настоящото „швейцарско правило“ се очаква пенсиите да бъдат вдигнати от 1 юли с 12%. А ако то бъде променено, както предлага ПП, те трябва да бъдат осъвременени с 12.7%, което пък би струвало на бюджета малко над 50 млн. лв.

Проектът събра най-много позитиви, а от формацията на Кирил Петков и Асен Василев уточниха, че това няма да натовари особено пенсионната система, тъй като ако се вземе 100% от ръста на осигурителния доход, приходите ще дойдат по линия на осигуровките, а в другия случай – по линия на по-високите приходи в бюджета заради инфлацията.

Facebook Twitter
Следваща Нова проверка на ЕК потвърди: България е готова за Шенген
Предишна На този ден: Българите превземат косовската столица, самолети бомбардират София

Редакция "Проватон"

Подобни новини

Десетки хиляди жертви в Украйна, но за какво? Тази потресаваща карта показва тоталния провал на контраофанзивата България
октомври 1st, 2023

Десетки хиляди жертви в Украйна, но за какво? Тази потресаваща карта показва тоталния провал на контраофанзивата

Делян Добрев: Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове България
октомври 1st, 2023

Делян Добрев: Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове

Борисов на ВИП сватба в Истанбул - специален гост на Ердоган България
октомври 1st, 2023

Борисов на ВИП сватба в Истанбул - специален гост на Ердоган

Вашият коментар Отказ

Най-популярни последната седмица
Кой ще е следващият кмет на Провадия?

Кой ще е следващият кмет на Провадия?

10056
С номер 7 отборът на ГЕРБ Провадия с кандидат за кмет Димо Димов е готов за победа (листа)

С номер 7 отборът на ГЕРБ Провадия с кандидат за кмет Димо Димов е готов за победа (листа)

1454
САЩ поставиха почти неизпълними условия на Украйна. Какво значи това?

САЩ поставиха почти неизпълними условия на Украйна. Какво значи това?

419
Инж. Иван Дончев, ПП-ДБ: Аз винаги намирам начин и решение!

Инж. Иван Дончев, ПП-ДБ: Аз винаги намирам начин и решение!

1875

  • За нас
  • Контакти
  • За реклама
  • Нагоре

logo

Всеки един от Вас, скъпи читатели, може да стане част от света на ПРОВАТОН, като ни предостави информация, снимки и видеа, които Ви вълнуват. Гарантираме, че ще Ви бъде обърнато необходимото внимание.

©2018 Новини от Провадия и региона.
Powered by SmartHomeSys.eu Общи условия