На другия полюс цената за жилищното кредитиране остава на едно от най-ниските си нива в историята на България
Българският бизнес взима кредити при все по-високи лихви, като размерът на някои от тях се е удвоил само в рамките на последната година. От септември месец насам, когато започна да се вижда отзвук от вдигането на основния лихвен процент на Европейската централна банка и в България, евровите заеми за бизнеса поскъпнаха рязко, а тези в левове – с по-забавен темп. Така средните лихви по някои от тях вече достигат няколкогодишен връх.
Именно фирмите първи усетиха смяната на лихвения цикъл и затягането на паричната политика в България. За последната половин година лихвите по бизнес заемите скочиха, като тези по малките кредити в левове стигат 3.63%, а в евро – 4.68%. С новите ръстове от месец март лихвите по двата вида кредити вече са най-високите от съответно пролетта на 2020 г. и от септември 2016 г.
Цената на по-големите кредити над 1 млн. евро е малко по-висока – за заемите в левове средните лихви стигат 3.67%, а за евровите – 4.84%. Така лихвите по тези два вида заеми вече са най-високите от съответно лятото на 2018 г. и от началото на 2018 г.
За сравнение, преди година средните лихвени проценти в България по бизнес заемите бе стабилно под 3%.
Новата лихвена политика се материализира бързо при бизнеса, който по данни на централната банка вече свива инвестиционната си активност заради по-скъпото финансиране. По-рязкото вдигане на лихвите за бизнеса вероятно е и частичен „виновник“ за забавения ръст на фирменото кредитиране, който стои под темповете от миналата година.
На другия полюс цената за жилищното кредитиране остава на едно от най-ниските си нива в историята на България. Това стимулира и активността на имотния пазар и данните на централната банка само преди 24 часа показаха, че обемът на жилищното кредитиране в България за първи път надхвърли 17 млрд. лв.
Средният лихвен процент по ипотечните заеми през март се сви с 0.02 пункта след плавното покачване през последните няколко месеца с минимални стъпки. Въпреки понижаването на лихвите обаче прогнозите за пазара са все пак цената на ипотечните заеми да се покачи през остатъка от годината и дори да продължи да расте и догодина.
Забавянето на вдигането на лихвите по кредитите за жилища вероятно е и сред ключовите причини централната банка да вземе решение тази седмица, с което да увеличи задължителните минимални резерви на банките, с което се надява в известна степен да затегне кредитирането на банките в България.
economic.bg
Вашият коментар