Свето Благовещение Богородично е православна църква в Провадия. Тя е част от Провадийската духовна околия на Варненската и Великопреславска епархия на Българската православна църква.
Храмът е изграден в периода 1911 – 1923 г. Проектант на сградата е варненският архитект Дабко Дабков.
/Статуя на арх. Дабко Дабков пред хотел „Мусала“ във Варна./
Арх. Дабко Дабков е наречен „Аристократът на варненската архитектура“. Дабков проектира останали емблематични до наши дни сгради. Измежду тях модерният кино-театър „Ранков“ и хотел „Лондон“. Архитект Дабков завършва строителството на Морската зоологическа станция с аквариум за живота в Черно море и Средното търговско училище – днес Икономически университет – варна. Съвместно с архитект Стефан Венедикт Попов проектира монументалната сграда на Търговско-индустриалната камара, днес Щаб на Военноморските сили.
Майстор строител е провадиецът Продан Николов. Строителните работи започват през пролетта на 1912 г., когато са положени основите. Дърворезбата е дело на Досьо Вуйчев от Габрово. Някои от иконите в храма са дело на дебърския майстор Кузман Макриев. Преди дейността си в Провадия Кузман изрязва амвона и проскинитариите в катедралната църква „Успение Богородично“ във Варна заедно с Макрий Кузманов и Овентий Исачев. След катедралния храм Кузман Макриев работи в Провадия – негова е иконата на Кръщение Христово в „Благовещение Богородично“, и в някои провадийски села.
При началото на строежа на църквата през пролетта на 1912 г. е решено тя да се казва „Св. Благовещение“, в чест на благата вест, която Дева Мария узнава – че ще роди Божия син.
Главен инициатор на изграждането на църквата е свещеник Иван Моллов. Тя е построена от провадийския предприемач Продан Николов и неговия главен майстор Драгушин Марангозов. Иконостасът е изработен от художника-резбар Досю Вуйчев от Габрово.
Основният дарител на храма е Бакал Иван Стоянов. Той умира на 21.11.1919 г. След отварянето на неговото завещение на следващия ден става ясно, че е оставил на църквата сумата от 20 000 лв. Строителството продължава 11 години. Едва през 1923 г. сградата е изцяло завършена. Храмът е осветен и отваря врати през 1923 г.
През 2018 г., при председателството на протоиерей Георгий Стоименов, архиерейски наместник в град Провадия, е извършено обновлението на храм „Св. Благовещение“. Извършен е цялостен външен ремонт и вътрешен ремонт – с подмяната на подовата настилка.
На 23 декември 2018 г. Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужва св. Литургия в храм „Св. Благовещение“ в град Провадия, след неговото обновление. Божият дом възвръща своето благолепие благодарение на всички дарители, ктитори и спомоществователи, участвали с труд, със средства и с молитва.
Според Териториално устройство на Варненска и Великопреславска eпархия, същата се състои от пет духовни околии:
Варненска духовна околия с център град Варна,
Шуменска духовна околия с център град Шумен,
Провадийска духовна околия с център град Провадия,
Добричка духовна околия с център град Добрич,
Търговищка духовна околия с център град Търговище;
Всяка духовна околия, с изключение на Варненска, има архиерейско наместничество. То се ръководи от назначен от митрополита архиерейски наместник, който има определени правомощия в съответната духовна околия.
Ето защо, храм „Св. Благовещение“ заема важно място не само в духовния и светски живот на община Провадия, но и във Варненска и Великопреславска eпархия. През 2023г. Божия храм в Провадия чества 100 – годишнина от откриването си. По предложение на протоиерей Георгий Стоименов и с помощта на Исторически музей Провадия, по случай на 100- годишния юбилей на църквата ще бъде издадена книга, в която са събрани всички налични данни за изграждането и общите усилия на жителите за съществуването на храма.
Да бъдат отпуснати пари от общинския бюджет за 100- годишния юбилей на църквата настоява понастоящем гражданин от Провадия. Инж. Кадрия Мехмед е поискала от Общински съвет Провадия да бъдат отделени бюджетни средства за храмовия юбилей.
Извадка от протокол на заседание на Общински съвет Провадия – „Инж. Кадрия Мехмед – гражданин: „Нещо, на което искам да ви обърна внимание е, че макар да няма бюджет на община Провадия и още да не е приет, вие трябва да направите всичко необходимо да бъдат заделени средства за нашата църква. Тази година нашата църква има стогодишнина. За честването на църквата. Това е важно събитие. Почти сме преполовили годината.“
/снимка на инж. Кадрия Мехмед от статия по повод нейно предложение от 2022г. за еднократна помощ за всяко новородено на територията на община Провадия – практика, която се прилага в много други български общини с цел стимулиране на младите семейства и осиновителите/
За своята 100- годишнина, сме убедени, че Божият дом отново ще разгърне своето благолепие благодарение на всички дарители, ктитори и спомоществователи, участвали с труд, със средства и с молитва. Обединените усилия за по – добро на всички жители на общината, без оглед на различията между тях, ще спомогнат за едно заслужено и достойно честване на 100 – годишния храмов юбилей. Следващия ще е през 2123г.
Да бъдем пример за тогавашното поколение, така както днес споменаваме имената на свещеник Иван Моллов, на провадийския предприемач Продан Николов, главния майстор Драгушин Марангозов, основният дарител на храма Бакал Иван Стоянов и много други, благодарение на които провадийския храм е отворил врати през 1923г.
Вашият коментар