На 28 август през 1943 г. умира цар Борис Трети. Половин век по-късно – на 28 август 1993 г., по повод 50 години от кончината му, за първи път е прокламирана от Ваклуш Толев идеята за изграждане на Дом-светилище и утвърждаване на 28 август за Ден на безсмъртните българи.
За първи път денят е отбелязан през 1998 г., а листата на 13-те безсмъртни българи е утвърдена съгласно Решение на Общински съвет на Велики Преслав от 28 януари 2003 г.
Имената в листата са:
– Хан Аспарух, Княз Борис – Покръстител
– Цар Симеон – Просветител
– Св. Климент Охридски – Азбучник
– Св. Йоан Рилски – Покровител
– Св. Патриарх Евтимий – Мистик и войн
– Отец Паисий – Будител
– Васил Левски – Икона на българската свобода
– Баба Тонка – Майка на безстрашието
– Княз Александър Батенберг – Съединител
– Пенчо Славейков – Прозрението на българския гений
– Ванче Михайлов – Воин на оскърбените българи
28 август е определен за Ден на 13-те поименни безсмъртни българи от основателя на Обществото „Път на Мъдростта“ Ваклуш Толев, който дава и идеята да им се посвети Дом-светилище. Той е проектиран във формата на спирала от арх. Алеко Христов и ще бъде издигнат край гр. Велики Преслав, с решение на местния общинския съвет. Мястото за издигане на Дома-светилище е специално избрано – в околностите на града, превърнал се в символ за Златния век на българската книжнина.
Този нов храм-светилище обединява миналото и бъдещето. Да напомня доблестта, жертвата и прозрението на 13-те безсмъртни българи, но и да бъде средоточие на националната ни енергия за просперитет и българския принос в изграждане културата на Третото хилядолетие.
В подкрепа на идеята, инициирана от фондация „Безсмъртни българи“, са се обявили около сто организации от цялата страна. Сред тях са СУ „Св. Кл. Охридски“, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Столичната община, район „Триадица“ и Катедралния храм-паметник „Света Неделя“.
Вашият коментар