Кандидатът за кмет на Провадия от коалиция ПП-ДБ инж. Иван Дончев представи намеренията на него и неговия екип за развитието на сектор туризъм в Община Провадия.
Ето какво написа той в профила си в социалните мрежи:
„Здравейте скъпи съграждани!
Предлагам на вашето внимание моята визия и убедени желания, относно една от толкова важните за града ни тема, а именно
ТУРИЗЪМ
Туризмът е неразделна част от живота ни. Той е пряко свързан със здравето и интелекта ни. Туризмът е човешка дейност, свързана с пътуването на хора, които задоволяват познавателните и развлекателните си потребности. Той е социално-икономическо явление, което възниква на определен етап от общественото развитие, когато се появяват осъзнати нужди на хората от развлечения и почивка.
Понятието „туризъм” има френски произход (“tour“ – обиколка), т.е. това е едно пътуване, което завършва на същото място, от където е започнало.
Туризмът е свързан от една страна с пътуването на хората, а от друга с организирането на специално обслужване и производство. Може да се каже още, че туризмът е производство и обмяна на услуги и стоки от стопанските единици, създаващи организация или разполагащи с материално-техническа база за осигуряване престоя на туристите (настаняване, храна, транспорт, развлечения, възстановяване на здравето, спорт и др.).
Преди време бях в ролята на турист, посещавайки световно известното възвишение с лъскаво име “Hollywood” (https://www.history.com/topics/roaring-twenties/hollywood ), намиращо се в близост до Лос Анджелис, Калифорния, където установих, че това е нищо повече от една много добре “раздухана“ реклама.
След около година посетих и градчето Уилямстоун, Кентъки, където в непосредствена близост до него e построена реплика, идентична на Ноевия ковчег (https://arkencounter.com/). Тя е построена възможно най-автентично и в съответствие с инструкциите, дадени от Бог на Ной и представлява кораб с дължина 155 метра, ширина 25 м и височина 15 метра. Ноевият ковчег се намира само на няколко километра от Музея на Сътворението, в който се разказва история за сътворението на планетата Земя. Огромният кораб е дом на различни видове двойки тревопасни животни, като посетителите имат възможност да ги погалят и нахранят, както и да видят как е възможно да се поберат толкова много видове на едно място.
И така, Ноевият ковчег го е имало, но със сигурност не е “акостирал“ на това място на Земята т.е. това е истина построена на художествено-измислено място. На територия от хиляди кв.м. е изграден един уникален комплекс, включващ в себе си: огромен паркинг, няколко музея, увеселителен парк за деца и възрастни, десетки ресторанти и кафенета, хотел, кораб-зоологическа градина и още много много развлекателни места – всички свързани с думите потоп, оцеляване, сътворение и др.
Двата по-горни примера показват, как на места без история, хората си “сътворяват“ история и печелят от туристи, като са осигурили благоприятни условия за ТУРИЗЪМ.
Но нека сега обърнем внимание на това, къде ние провадийци живеем и какво историческо наследство имаме.
ГРАД ПРОВАДИЯ – Провадия е един от най-старите градове в Североизточна България. Той има многовековна и интересна история. Преди 7400 години южно от него, първобитните хора са произвеждали готварска сол. През III век в непосредствена близост до града, е изградена величествена крепост. Тя се използва (с прекъсвания) до края на XVII век. Византийците са я наричали Проват, българите Овеч, а османските турци – Таш хисар. Крепостта е стопански, административен и военен център на региона, административен център на митрополия (ХII-XIV век).
Важно е да се отбележи, че след Освобождението Провадия е седалище на окръжие и в продължение осем десетилетия – околийски град! Днес в Провадия живеят около 12 000 души. Община Провадия включва 24 села, като населението в тях е около 9000 души.
Природните дадености, близостта с Черно море и град Варна, летище, пристанища, наличието на жп линия и магистрала “Хемус“ са фактори, които благоприятстват развитието на града и околните селища за оформяне на Провадия като атрактивна туристическа дестинация.
Богатото разнообразие от природни забележителности и културно-исторически обекти, са реална предпоставка и възможност да се развива туризма и в нашата община по по-правилният начин.
Туризмът трябва да бъде основен приоритет в развитието на Община Провадия! Ето защо е важно да се изясни и определи туристическия потенциал на територията на общината, както и да се конкретизират основните цели за неговото развитие.
Ако бъда избран за кмет на Община Провадия, какво аз и екипът ми бихме предприели и доразвили в следните посоки за подобряване на туризма в Община Провадия:
А) Ще работим активно в разработването и утвърждаването на крепост “Овеч“, като обект с изключителна архитектурна, културно-историческа и артистична стойност. Плануваме цялата “неравнина“ да бъде осветена по уникален начин. Всички достъпи към крепостта ще бъдат прилежно поддържани, осветени, охранявани и крепостта ще бъде затваряна за посещение вечер. Ще бъдат развити различни театрални събития, като част от “провадийската каменна атракция“. Само за първата година от нашето управление, приходите постъпващи в местната хазна ще се увеличат поне тройно.
Б) Ще развием туризма около най-старият солодобивен и градски център в Европа – „Провадия-Солницата“. Ние виждаме най-правилното място за “разгръщане“ на този туристически обект да е точно там – около самата стара солница. Плануваме да развием проекти за изграждане на “Комплекс на солта“. Това ще включва: изграждане на голям и модерен паркинг, музей на солта, ресторанти на солта, хотели на солта, солни вани и всичко друго свързано със солта, измислено по света. Ще се постараем този комплекс да бъде целогодишен атракцион.
В)Тема табу – минерални бани. На този етап няма да изнесем нашите планувани действия по тази тема.
Г) Ще развием т.нар. “поклоннически туризъм“. Той набира много голяма популярност в Европа. На територията на общината има много скални манастири, скитове и обители, както и стари църкви. Това предразполага организиране и популяризиране на разнообразни посещения на места, които носят много история за християнството по нашите земи. Обектите по долу са социализирани:
– Скален манастир в м. Шашкъните (намира се северно от крепост Овеч и плато “Табиите“);
– Скален манастир в м. Градище (на 1,5 км от града);
– Скален манастир “Саръ Кая“ (намира се на западния скален венец над града);
– Скален манастир “Чукара“- край с. Кривня;
– Скален манастир “Седемте дупки“ – край с. Петров дол;
– Скален манастир “Св. Георги“ – край с. Петров дол;
– Скален манастир “Кара пещера“ – край с. Манастир (известен още като “Манастира с 40-те одаи“;
– Вкопаната църква “Св. Теодор“ – в с. Добрина;
– Невкопаната църква “Свето Възнесение Господне“ – в с. Черковна;
– “Пробития камък“ – край с. Равна.
Д) Ще развием екотуризъм или орнитологичен туризъм в община Провадия, както и т.нар. бърдуочър турозъм (свързан е с наблюдаването на птици). На всички описани по-долу места е възможно да се поставят камери, чрез които ще бъде възможно гледането на птиците в реално време на бъдещия обновен сайт на общината (https://m.youtube.com/live/jepZtqISDVk?feature=share). Ето и някой от местата, които може да бъдат включени в този вид туризъм, както и птиците гнездящи там:
– Защитена местност “Славейкова гора“ – намира се западно от с. Славейково. Там гнездят няколко вида защитени дневни грабливи птици, като малък креслив орел, осояд, обикновен мишелов, голям ястреб, малък ястерб, сив кълвач, голям пъстър кълвач, обикновена чинка, голям синигер, жълтоглаво кралче, черен дрозд и др.;
– Защитена местност “Снежанска кория“ – намира се в землището на с. Снежина;
– Защитена местност “Голямата канара“ – намира се в землището на с. Петров дол. Там гнездят някой редки грабливи птици, като белоопашат мишелов, египетски лешояд, скален орел, обикновен мишелов, черношипа ветрушка, вечерна ветрушка и др.;
– Природна забележителност “Пробитият камък“ – намира се в землището на с. Равна. Тук гнездят следните защитени птици: орел змияр, малък лешояд, скален орел, белоопашат мишелов, бухал, козодой и др.
Е) Ще “реставрираме“, ремонтираме и поддържаме всички екопътеки в общината.
Искрено вярвам че, Провадия и района заслужават да разгърнат своя туристически потенциал и има още много много възможности в тази посока. Убеден съм, че всяко едно населено място в нашата община може да предложи разнообразни и атрактивни алтернативи на културен, еко и селски туризъм. Но най-важното, и преди всичко, е всеки от нас да се научи да опазва, цени и популяризира наследството, което ни е завещано от Твореца и историята.“
Вашият коментар