Изследователите непрекъснато се опитват да хвърлят светлина върху миналото на нашата планета, както и да погледнат в бъдещето, за да разберат какво ни очаква по-нататък. В ново проучване учени използваха нов климатичен модел и суперкомпютър, за да погледнат 250 милиона години в бъдещето на Земята – за хората то едва ли изглежда розово, пише GlasNews.
По време на изследването учените са използвали климатичния модел на метеорологичната служба на Обединеното кралство и суперкомпютър в университета в Бристол. В резултат на това те успяха да открият, че след 250 милиона години суперконтинентът Pangea Ultima ще се формира на Земята, пише The Guardian. Предполага се, че в резултат на образуването на нов суперконтинент екстремни температури и радиация ще ударят света. Освен това ще се сблъскаме с колапс в хранителните доставки, причинен от сливането на континента. Учените също смятат, че в крайна сметка всички тези фактори неизбежно ще доведат до масовото изчезване на човечеството и всички бозайници като цяло.
Резултатите предполагат, че масовото измиране ще бъде причинено основно от топлинен стрес от масивна вулканична дейност, която ще освободи два пъти повече въглероден диоксид в земната атмосфера от сегашните нива. Освен това нашата планета ще трябва да взаимодейства с „по-древното“ слънце, което излъчва невероятно количество радиация. Моделът също предполага, че размерът на вътрешните пустини в тропиците ще се увеличи значително.
Климатичен модел прогнозира, че суперконтинентът Pangea Ultima ще бъде напълно оформен, когато всички настоящи континенти се слеят заедно. Авторите на изследването отбелязват, че работата им е по същество първият опит да се моделира колко екстремен може да стане климатът на Земята в резултат на това „голямо геоложко преструктуриране“.
Изследователите отбелязват, че използвайки климатичен модел и суперкомпютър, те също са успели да получат някои тектонични улики за минали събития на изчезване. Смята се, че тези улики могат да бъдат полезни за астрономите, които търсят други обитаеми планети.
Моделът прогнозира, че образуването на суперконтинент ще се случи след около 250 милиона години на Земята. През това време планетата ще се сблъска с безпрецедентни екстремни температури и висока влажност по бреговете си и невероятно сухи условия в мащабни вътрешни пустини. Глобалните температури в този бъдещ негостоприемен свят може да се повишат с 15°C над нивата от прединдустриалната епоха – ефективно потапяйки света в екстремни горещини. Учените отбелязват, че подобни температурни условия са наблюдавани на нашата планета по време на пермско-триаската ера, преди около 260 милиона години, когато масово измиране е унищожило около 90% от всички живи същества на планетата.
Според водещия автор на изследването, Александър Фарнсуърт от университета в Бристол, продължителните периоди на горещина над 40°C са извън поносимото ниво за много форми на живот. Застрашени от изчезване ще бъдат не само хората, но и повечето бозайници, както и растенията, които са изложени на високи температури за дълго време. Това от своя страна ще доведе до хранителни проблеми, което означава, че световното население също ще изпитва глад.
Авторите на изследването отбелязват, че тяхната прогноза има много високо ниво на несигурност поради дългосрочната времева рамка. Учените обаче се надяват, че тяхната работа може в крайна сметка да предостави полезна информация за минали масови изчезвания и възможната обитаемост на други планети.
Вашият коментар