• Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Позиция
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве и Красота
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
Проватон
  • май 20th, 2025
  • Партньор на Силна Варна
Проватон

май 20th, 2025
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Позиция
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве и Красота
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
  • Последвайте ни
    • Facebook
    • Youtube
30% по-скъпи плодове и зеленчуци за зимнината тази година
Home
България

30% по-скъпи плодове и зеленчуци за зимнината тази година

ноември 9th, 2023 Редакция "Проватон" България 0 коментара 29

Facebook Twitter

Между 20 и 30% по-скъпи са плодовете и зеленчуците тази година. Това установи проверка на NOVA. Да си купим готови консерви от магазина или да си приготвим домашни? В разгара на сезона за приготвянето на туршии, компоти и лютеница предвидливо домакините правят последния избор от сергиите на пазара. За Руска Аврейска приготвянето на зимнина в домашни условия е традиция.

„Шарената туршия – тази, която е с моркови, зеле, карфиол, лютеницата, печени чушки, още да говорим ли? По-скъпо ще е от миналата година, защото повече е внос. Затова и част от домакинствата се отказват да затварят буркани. Може би едно 30% е по-скъпо. Очакват хората, които ще правят зимнина очакват, че ще поевтинеят, но аз не изчаках. Няма и да правя. Досега съм правила, на тази година няма да правя. Всичко е толкова скъпо, че въобще нямам думи“, казва Аврейска.

На пазара в момента килограм зеле е 1,50 лв. По 2,50 лв са чушките и краставичките тип „корнишони“. Домати се търгува от 1,60 до 4 лева за килограм.

„Тя консервата засега е най-евтина. От нея взимат повече. Тя предимно се прави в буркани. Сега в момента е 1,50, а беше 1 лв, 1,20 лв“, обяснява Ивайнка Пейчинова, производител на зеленчуци.

Иванка Пейчинова твърди, че стоката, която продава е собствено производство. Отглежда зеленчуците в село Куртово Конаре. Тази есен вдигнала цените, но минимално. „Торовете, отровите, семената също са скъпи. За това за нас, това което го продаваме мислим, че е на нивото“, допълни тя.

И от пазара към фабриката за консерви. Тук ни посрещат с твърдението, че родното производство на плодове е намаляло 6 пъти. За това сега фабриките за сладка, мармалади и конфитюри са принудени да внасят суровина от чужбина.

„В България вече над 80% от плодовете се внасят от чужбина. За съжаление, при зеленчуците положението е почти същото, което нас ни прави зависими от външни фактори. Например плодове се внасят основно от Гърция, от Турция се внасят основно зеленчуци, от Македония също се внасят плодове и зеленчуци, от Сърбия“, заяви Стойко Кировски, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци в България.

Скок обаче в цената на консервите няма да има, обещава браншът, въпреки че поскъпването на бурканите е със 100%, а на капачките с 60.

„Просто пазарът не може да го понесе. Иначе нашите разходи не са намалели, напротив. Ние увеличихме заплатите, цената на суровите много се увеличи, което означава, че още можем да увеличим цените, но не бива“, допълни той.

Търговците се оплакват, че в момента на пазара има огромен недостиг на българска продукция. Тази година производството било по-малко. „Карфиол, камби трудно се намират, червена капия. Пък карфиолът се случи така, че септември в жегите имаше карфиол много. Сега, когато започва търсенето прост се пообра. Няма“, съобщава Илия Добрев, търговец.

 

Facebook Twitter
Следваща Вдигат данъка за апартаменти и къщи
Предишна Румънският премиер: Обмисляме да се отделим от България за Шенген

Редакция "Проватон"

Подобни новини

След сараите Доган загуби и партийната централа, а турският посланик застана под портрета на Пеевски България
май 20th, 2025

След сараите Доган загуби и партийната централа, а турският посланик застана под портрета на Пеевски

Експерти и БНБ: Скачат ли цените след приемането на еврото и какво се случва с БГ парите? България
май 20th, 2025

Експерти и БНБ: Скачат ли цените след приемането на еврото и какво се случва с БГ парите?

Регистрират тротинетки като мотопеди и мотори България
май 20th, 2025

Регистрират тротинетки като мотопеди и мотори

Вашият коментар Отказ

Най-популярни последната седмица
Бирол Мехмед, областен председател на ДПС НОВО НАЧАЛО СИЛИСТРА: Време е за смел избор – Ново начало ви очаква! Дулово – няма от какво да се притеснявате!

Бирол Мехмед, областен председател на ДПС НОВО НАЧАЛО СИЛИСТРА: Време е за смел избор – Ново начало ви очаква! Дулово – няма от какво да се притеснявате!

1111
Без книжка, с над 2 промила и без табели: Провадия с нов „герой“ на пътя

Без книжка, с над 2 промила и без табели: Провадия с нов „герой“ на пътя

356
Удар! Запорираха парка на Ивелин Михайлов

Удар! Запорираха парка на Ивелин Михайлов

261
Борисов призна: Пеевски има право на критика за забавената управленска програма, говорих с Желязков

Борисов призна: Пеевски има право на критика за забавената управленска програма, говорих с Желязков

217
  • За нас
  • Контакти
  • За реклама
  • Нагоре
logo

Всеки един от Вас, скъпи читатели, може да стане част от света на ПРОВАТОН, като ни предостави информация, снимки и видеа, които Ви вълнуват. Гарантираме, че ще Ви бъде обърнато необходимото внимание.

©2018 Новини от Провадия и региона.
Powered by SmartHomeSys.eu Общи условия