Състезанието за покупка на жилища в България свърши; Държавата ще е единственият инвеститор в 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“; Асен Василев залага близо 13 млрд. лв. нов дълг за 2024 г.
Първият „град за пазаруване“ в България отваря през 2025 г.
В София предстои да бъде отворен първият в страната т.нар. outlet village – концепция за пазаруване, в която различните брандове се позиционират на едно място, оформено като миниград.
Carrefour се завръща в България
Френската верига Carrefour се завръща на българския пазар. Компанията ще работи у нас, залагайки на франчайз модела в сътрудничество с гръцкия франчайзингополучател Retail & More, съобщават от компанията.
Подкаст | Състезанието за покупка на жилища в България свърши
Периодът за продажба на един имот се увеличава. Хората обмислят по-внимателно покупките си, а продавачите са склонни на повече отстъпки. Въпреки това все още има време, докато продавачите напълно осъзнаят, че лудата надпревара за покупка на имот в България приключи.
Огромна офис сграда с жилищна част се появи в центъра на София
Центърът на София не е място, на което сме свикнали да виждаме нови проекти в сградното строителство. Големите инвеститори избягваха тази локация, като през последните години кварталите на столицата се разпределят на две зони – само за живеене и само за работа.
Влизането на България в Шенген ще раздвижи пазара на бизнес имоти
Влизането на България в Шенген ще окаже положително влияние на пазара на инвестиционни имоти. Това е мнението на Габор Борбели, директор CEE Research в CBRE, който взе участие в Balrec 2023, организирана от „Градът Медия Груп“.
Интервю | Държавата ще е единственият инвеститор в 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“
За изпълнители на новия ядрен блок ще бъдат поканени три компании, разкри в специално интервю за Economic.bg енергийният министър Румен Радев.
Един от агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“ е невъзстановим
Вече близо две години помпено-акумулиращата централа ПАВЕЦ „Чаира“, която може да играе ключова роля в зеления преход на България, не работи. В хаоса на няколко правителства причината остава неясна и до днес, но Националната електрическа компания (НЕК) поне вече напредва с избора на изпълнител на ремонта на четирите ѝ хидроагрегата.
След като няма да е обществен доставчик, НЕК се фокусира върху ВЕЦ-овете
След прекратяването на функциите на НЕК като обществен доставчик на пазара на електроенергия от лятото на 2024 г. компанията ще се фокусира върху развитието на активите си и производството на енергия от ВЕЦ. Това заяви изпълнителният директор на дружеството Мартин Георгиев по време на конференцията Power Summit.
„Лукойл Нефтохим“ е вратичка за милиарди към Путин и България знае това
Кремъл спечели допълнително 1 милиард евро за войната си в Украйна тази година, след като най-голямата руска частна петролна фирма – „Лукойл Нефтохим“ – се възползва от вратички в санкции на ЕС с помощта на България. Това пише в свой анализ изданието Politico, което се базира на съвместно разследване на Центъра за изследване на демокрацията, Global Witness и Центъра за изследване на енергетиката и чист въздух.
Унгария заплаши България със съд заради новата такса за руския газ
Унгария е поискала официално от Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу България за нарушение на търговското право. Поводът е новата такса, която правителството „Денков“ наложи руския газ, пренасян през разширението на „Турски поток“ през страната. Тя е в размер на 10 евро за всеки пренесен мегаватчас.
Тоталният комуникационен провал на Министерството на туризма
Темата с издаването на туристически визи винаги е била важна за българския туризъм, защото само с една стъпка – опростяване на правилата за кандидатстване, съкращаване на срокове и цялостна дигитализация на процеса – можем да променим изцяло посоката, в която ще се развива секторът.
Hyatt отваря седми хотел в България
Луксозната верига хотели Hyatt разширява присъствието си в България, като планира откриването на седми хотел в страната. Alua Soul ще посрещне първите си гости през 2025 г. като допълнение към Inclusive Collection в най-големия морски курорт в България – Слънчев бряг.
Правителството иска да обложи с данък бакшишите
Сервитьори и бармани ще трябва да плащат данък върху бакшишите, които получават. Това става ясно от окончателния вариант на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, внесен от Министерския съвет в Народното събрание.
Започва основен ремонт на два тунела по магистрала „Хемус“
След като в края на миналата годината приключиха ремонтите на тунелите „Витиня“ и „Ечемишка“, които дълго време затрудняваха движението по магистрала „Хемус“, сега предстоят нови тапи заради основни ремонти на други два тунела – „Топли дол“ и „Правешки ханове“. Двете съоръжения до момента не са основно ремонтирани от построяването им преди около 40 години.
Разширението на „Тракия“ може да започне едва през 2026 г.
Разширението на магистрала „Тракия“ с още две платна, т.е. по едно във всяка посока, може да започне едва след 3 години. Това прогнозира регионалният министър Андрей Цеков, отговаряйки на депутатски въпрос относно изчерпания ѝ транспортен капацитет. По думите му това е „оптимистичният вариант“.
Министерството на транспорта спря най-големия търг за нови влакове
Трета процедура, свързана с доставката на нови влакове, финансирани по линия на Плана за възстановяване и устойчивост, е спряна. След като миналата седмица стана ясно, че испанската компания Patentes Talgo SL е подала жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) срещу търга за доставката на 20 електрически „push pull” влака, то сега процедурата е спряна от Министерството на транспорта, което е възложител.
Българските превозвачи ще могат да наемат чужди камиони само за два месеца
За да няма фирми „пощенски кутии“, превозвачите ще могат да наемат тежкотоварни автомобили, регистрирани в други държави от Европейския съюз, за не повече от 2 последователни месеца в рамките на година. Броят на наетите автомобили пък не трябва да превишава 25% от автопарка на фирмата. Това гласят промени в Закона за автомобилните превози, които са качени за обществено обсъждане в рамките на съкратена процедура от 14 дни.
България изтегли над 4 млрд. лв. външен заем
България отново излезе на външните облигационни пазари, пласирайки емисии за 2.3 млрд. евро, или 4 млрд. лв. Информацията бе съобщена от финансовия министър Асен Василев по време на форума Digital Trends. Новият държавен дълг е разпределен в емисии – 7-годишна облигация за 1.3 млрд. евро и 12-годишна за 1 млрд. евро.
Асен Василев залага близо 13 млрд. лв. нов дълг в проектобюджета за 2024 г.
Финансовият министър Асен Василев представи приемлив за влизането на България в еврозоната проектобюджет за 2024 г. Той е изготвен при 3% дефицит на касова и 2.9% на начислена основа, което на практика означава, че България ще изпълни критерия за дефицит за влизане във валутния съюз. В бюджета е заложен значителен по размер таван на новия дълг в размер на 12.7 млрд. лв. при едва 7.5 млрд. лв., заложени и изтеглени през 2023 г.
Усвоява ли България успешно европарите за кохезия?
Кохезионният фонд е създаден с цел засилване на икономическото, социалното и териториалното сближаване на Европейския съюз за насърчаване на устойчивото развитие. През програмния период 2014 – 2020 г. ЕС задели 63.4 млрд. евро за Кохезионния фонд. България имаше възможност да се възползва от средства за сближаване в размер на 2.2 млрд. евро. Доколко обаче е успешно усвояването на средствата по различните политики?
България се нареди до Перу, Казахстан и Гватемала по устойчивост на икономиката
България се нареди до Перу, Казахстан и Гватемала по устойчивост на икономиката, показва ново проучване на базирания във Вашингтон тинк танк Center for Global Development. Индикаторът за устойчивост оценява кои държави биха били най-засегнати икономически и финансово при материализирането на външен шок.
Без високата инфлация българският износ се свива с 10% към септември
Без факторът висока инфлация износът на български стоки тази година осезаемо се свива спрямо рекордната минала година. За първото деветмесечие експортът на български стоки в чужбина намалява с около 10% на годишна база. Спадовете започнаха да се наблюдават още от пролетта, с което близо двугодишния позитивен тренд бе преустановен.
Сделката за „Булсатком“ и (краят на) тв конкуренцията в България
След няколко критични години, белязани от тежки финансови сътресения и заплетена съдебна сага за контрола над компанията, някогашният лидер на пазара на платена телевизия – „Булсатком“ – е напът да стане собственост на United Group, компанията майка на Vivacom. Сделката бе официално обявена преди ден и тепърва предстои одобрението ѝ от антимонополния регулатор.
Служителите в България държат все повече на добрите заплащане и офис среда
Служителите в България търсят добро заплащане в съчетание с приятна работна среда. Офис пространствата в страната вече напълно промениха облика си и се превърнаха в място за срещи. Така очертаха настоящата ситуация в сектора на офис пространствата в България участниците в един от панелите на тазгодишния Balrec за пазара на жилищни имоти, организиран от „Градът медиа груп“.
IT индустрията в България настоява за стабилна данъчна рамка
Високотехнологичният IT сектор в България има нужда от стабилна данъчна рамка и инвестиции в таланти, за да продължи да расте. В тези две основни направления е фокусът на председателя на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Доброслав Димитров. Той изложи вижданията си по време на форума Powers Summit, на който Economic.bg е медиен партньор.
Гигантът Infosys откри нов IT център в България
Индийският износител на софтуерни услуги Infosys откри нов IT център в София като част от продължаващото си разширяване в Европа. През следващите 4 години компанията планира да разшири работната си сила в страната до 500 служители.
„От кухнята“ до голямата сцена: Млади български дизайнери срещат отблизо модния бизнес
Основният проблем на дизайнерите е, че не знаят да шият. Това е една от главните причини кюстендилската Браншова организация за текстил и облекло (БОТО) да се включи в европейски проект за създаване на Creative Hub в подкрепа на младите дизайнери в България.
Българският козметичен бранд, който се обръща към природата
Не е изненадващо, че натуралните козметични продукти имат различни свойства и характеристики. И въпреки че датират отдавна, напоследък био продуктите стават все по-популярни, защото се оказва, че природата предлага всичко необходимо, за да поддържаме кожата и косата си здрава и сияйна.
Те тръгнаха на лов за изкопаеми горива, но откриха спасение за света
Когато двама учени тръгват да търсят изкопаеми горива под земята в Североизточна Франция, не очакват да открият нещо, което може да даде тласък в усилията за справяне с климатичната криза.
Вашият коментар