Нов опит да изберат председатели и ново ръководство ще направят членовете на „Зелено движение“, които се събират на Национално събрание в София тази събота и неделя (18 и 19 ноември). От тях ще зависи какъв курс ще поеме най-малкият партньор в коалицията „Демократична България“ – към затвърждаване на настоящите позиции и отваряне към нови идеи, или към отцепване и позициониране само в екологични теми.
Изборът е напът отново да разбуни духовете в партията, която през лятото беше разтърсена от вътрешнопартийни спорове заради публикуван доклад от вътрешно разследване, установяващ наличието на „лоши практики“ и „съществени пороци при упълномощаванията“ на делегати при избора на ръководство през декември 2022 г., който беше отменен още тогава. През него се очертаха и лагерите на две основни фракции: на настоящия съпредседател на „Зелено движение“ и депутат от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ Владислав Панев и на неговия доскорошен колега и бивш министър на околната среда в кабинета „Петков“ Борислав Сандов.
Двамата се обвиниха индиректно в опит за овладяване на партията отвътре, но и още тогава направиха заявки, че няма да се кандидатират за председатели на „Зелено движение“. Засега членове на формацията се въздържат от прогнози кой от двете групи би могла да надделее, но посочват, че какъвто и да е изходът, той по всяка вероятност ще доведе до напускане на партийни членове, защото „раните, нанесени през лятото, още не са заздравели“. Въпреки това до разцепване на формацията на две структури едва ли ще се стигне, тъй като този вариант беше отхвърлен още през лятото.
Кой срещу кого
Часове преди началото на националното събрание известните кандидати за двете съпредседателски места са само двама – това са настоящият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Даниела Божинова и бившият зам.-министър на околната среда и водите в кабинета „Петков“ Тома Белев. И двамата са получили номинации от партийните структури, но Белев уточнява пред „Дневник“, че в деня на събранието ще вземе окончателно решение дали да участва в надпреварата за председателското място.
Белев е считан за един от най-приближените на Борислав Сандов членове на партията (беше и негов заместник докато Сандов оглавяваше министерството на околната среда и водите). Двамата бяха и на една позиция по време на трусовете в партията, а именно, че причините за конфликта се коренят в това, че „някои членове“ не разбират целите на „Зелено движение“ и призоваваха за връщането ѝ към основните ѝ принципи.
И към днешна дата той застъпва тезата, че партията има нужда да защитава по-активно темите, зад които застава като опазването на околната среда, спазването на човешките и гражданските права и др. Според него през през последната година партията е станала „прекалено тиха“ и има нужда отново да започне да посочва проблемите в сектора. Пред „Дневник“ Белев посочи, че е нужно темата за климатичните изменения също да бъде записана в устава. Освен това иска по-засилена комуникация вътре в движението и по-чести срещи между ръководството и членовете. В момента той е част от Националния съвет.
Другият претендент за съпредседателското място – Даниела Божинова за първи път стана депутат в 49-тото Народно събрание. Тя е съосновател на партията и неин бивш съпредседател, настоящ член на Националния й съвет. Божинова бе единственият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“, който подкрепи инициативата на „Възраждане“ за референдум срещу еврото. Решението ѝ обаче не е изненадващо, тъй като тя е вицепрезидент на международната организация за делиберативна и пряка демокрация „Democracy International“.
И Божинова, и Белев се считат за защитници на по-консервативната политика в „Зелено движение“, която се стреми да запази формацията в по-екологичната й роля.
Не е сигурно и дали другият настоящ съпредседател Добромира Костова отново ще се кандидатира за поста, след като беше избрана за общински съветник в Пловдив.
В неофициални разговори членове на „Зелено движение“ признаха, че заради настроенията във формацията нямат желание да я оглавят. И допускат, че стигне ли се до „радикализирането ѝ“, ще последва вълна от напускащи.
Голямата картина
Турболенциите в „Зелено движение“ ще се отразят и на позициите му в коалицията „Демократична България“. Макар че лидерите (бел.авт. – понастоящем Владислав Панев и Добромира Костова) не се водят официално съпредседатели на обединението, те участват в политическия съвет на „Демократична България“. При смяна на ръководството това означава, че новите лица ще трябва да си партнират с лидерите на „Да, България“ и ДСБ Христо Иванов и Атанас Атанасов включително по теми, касаещи позициите и в по-широката коалиция с „Продължаваме промяната“.
Първите пукнатини в коалицията се появиха още преди предсрочните парламентарни избори през април. Тогава в движението възникна недоволство заради факта, че някои от най-популярните активисти на природозащитни каузи в България като Тома Белев, Борислав Сандов, Зорница Стратиева („Демократична България“) и Александър Дунчев („Продължаваме промяната“) не попаднаха в листите на коалицията. Партията се въздържа от публични пререкания, но за местните избори част от гражданските активисти, традиционно явяващи се по избори от листите на „Зелено движение“, решиха да участват самостоятелно на вота заради неглижирането на гражданското участие от политическите сили.
След парламентарния вот през април „Зелено движение“ спечели четири депутатски места, а след местния вот на 29 октомври има и шестима общински съветника. Предвид, че „Зелено движение“ е най-малкият партньор в коалицията съпредседателят на партията Владислав Панев оценява, че това не е малък успех.
Недоволство срещу решенията на коалицията се появи и в началото на октомври, когато парламентът сключи споразумение с енергетиците заради протеста им срещу териториалните планове за въглищен преход, а след това актуализира Пътната карта за климатична неутралност в частта за разполагаеми въглищни мощности. Тогава Тома Белев написа в профила си във „Фейсбук“, че „синдикати и правителство творят глупости“, както и че управляващата некоалиция води България в неевропейска посока.
Подобни критики предизвикват и опасения сред партньорите на „Зелено движение“, че бъдещата работа с партията би била затруднена. Източници на „Дневник“ посочват, че при такъв сценарий не е изключено да се стигне до „развод“ в „Демократична България“ и „Зелено движение“ да напусне обединението.
Настоящият съпредседател на партията Владислав Панев засега обаче запазва позициите си в коалицията и занапред ще бъде припознаван като партньор на „Да, България“ и ДСБ, каза източник на „Дневник“.
Вашият коментар