Все по-голям брой слънчеви електроцентрали достигат своя срок на годност
Все по-голям брой слънчеви електроцентрали достигат своя срок на годност. SolarPower Europe, асоциация на компании в сектора, публикува доклад, озаглавен Управление в края на жизнения цикъл: Насоки за най-добри практики.
Миналата година Европейският съюз добави слънчеви електроцентрали и жилищни фотоволтаични системи с рекорден общ капацитет от 55 GW, което доведе нивото до 263 гигавата. Със зашеметяващото разрастване в сектора, отговорното управление на слънчеви панели, достигащи края на живота си или неработещи, придобива все по-голямо значение.
Зелените технологии губят своята екологичност, когато дойде време за демонтаж на оборудването. Слънчевите панели обикновено работят около 30 години. Очаква се фотоволтаичните отпадъци да достигнат 4% до 14% от общия капацитет за производство на електроенергия до 2030 г. и да нараснат до 60 до 80 милиона тона до 2050 г.
С новия си доклад Управление в края на жизнения цикъл: Насоки за най-добри практики, SolarPower Europe се опита да се справи с правилното боравене с ключови компоненти на слънчева енергийна система, когато достигнат края на експлоатационния си живот, включително тяхното премахване и подмяна.
С аргумента, че кръговрата също става все по-важен проблем, документът представя препоръки как да се оцени потенциалът за „втори живот“ или удължаване на продължителността на живота на слънчевата система.
Освен това документът анализира ключови европейски закони, регулиращи управлението на отпадъците, по-специално тези от соларно оборудване.
Слънчевата енергия ще бъде гръбнакът на зеления преход на Европа и това трябва да дойде с устойчив растеж. Този нов доклад ще подкрепи сектора при усърдното управление на излезлите от употреба слънчеви панели и в крайна сметка ще укрепи устойчивостта на сектора в бъдеще“, каза Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на SolarPower Europe.
Проучването е резултат от едногодишна работа на 30 експерти от над 15 компании.
Вашият коментар