На гръцкия остров има изобилие от вятър и слънце и той успя да се отдели от зависимостта от петрола и външното електроснабдяване
Малкият остров Тилос наскоро направи големи промени. През 2022 г. той завърши своя проект S4S: Съхранение за устойчивост, интелигентна мрежа, решения и сигурност, което му спечели титлата на първия „енергийно автономен“ остров в Средиземно море. Преди проекта прекъсванията на електричеството бяха нещо обичайно. Въпреки това, докато Тилос исторически се е борил с електроснабдяването и водоснабдяването, подобно на повечето острови в Средиземно море, той има вятър и слънце в изобилие.
Разработена от Eunice Energy Group, една от водещите компании за възобновяема енергия в Гърция, новата система за зелена енергия на Тилос комбинира слънчево и вятърно производство, заедно със съхранение на батерии, за да осигури почти всички нужди от електричество на острова. Ползите са значителни. Това позволи на Тилос да се отдели от зависимостта от петрола и външното електроснабдяване, като подобри енергийната сигурност на острова и доведе до енергийна автономия за неговите 500 целогодишни жители.
Вятър, слънце и съхранение
Преходът на Тилос към възобновяема енергия е постигнат чрез инсталирането на 800 kW вятърна турбина и 592 фотоволтаични панела с номинална мощност от 270 Wp всеки. Част от новата система са и осем инвертора с номинална мощност 20 kW и две батерии с номинална мощност от 1.4 MWh всяка.
Инсталацията не само спести значителни въглеродни емисии, но също така намали разходите за гориво за производство на електроенергия на острова и значително намали проблема с недостига на електроенергия. По време на пиковото генериране дори има излишък от енергия, което позволява на Тилос да захранва други острови в системата Нисирос-Кос.
Автономност
Самоувереността е необходимост и източник на гордост в Тилос. И това не е първият път, когато малкият Тилос е пионер. За малък, отдалечен остров, той е изненадващо далновиден. Той проведе първата в Гърция церемония по сключване на еднополово партньорство и доброволно приюти бежанци, отчасти за да помогне с проблема с обезлюдяването.
Наистина, както Дженифър Баркли – дългогодишен жител на Тилос и автор на няколко книги за Гърция – отбелязва в книгата си Wild Abandon, обезлюдяването е проблем за много гръцки острови от години. Намаляването на броя на жителите на Тилос може би добави спешност за възприемане на нови идеи и технологии, за да се опита да подмлади живота на острова. „Все още получаваме сметки за електричество и прекъсвания на тока. Но ние вярваме, че е хубаво да си самодостатъчен“, добавя Баркли.
Проблемите на Тилос с боклука
Островът получава около 30 000 посетители всяко лято и справянето с генерираните от туристите отпадъци отдавна е проблем. И така, в допълнение към проекта S4S, Тилос се справи с проблемите си с боклука, като замени старото си депо за отпадъци със завод за рециклиране, където боклукът се отделя за производство на прахообразно стъкло, циментова смес, тор за компост и пластмасов канап, след което се използва за направата на 3D отпечатани мебели.
Островът също така инвестира в електрическа мобилност, инфраструктура за зареждане на електромобили, базирана на възобновяеми източници, устойчиво управление на водата и енергийна ефективност в сектора на местното обществено осветление.
„Пътят все още е дълъг“, казва Баклай. „В магазините все още се продават пластмасови бутилки вода и пластмасови кутии за яйца и пластмасови чаши за кафе за вкъщи. Но засега тези две инициативи създадоха известна гордост, че са „зелен остров“.“
Ефектът Тилос
Успехът на проекта Тилос води до положителни промени и за други гръцки острови. Проектът S4S сега се изпълнява в още четири островни региона: Анафи, Донуса, Лерос в Южно Егейско море и Фурни Корсеон в Северно Егейско море ще станат новите интелигентни зелени острови с обща гарантирана мощност от 2.5 MW.
Не само зеленият преход на Тилос е пример за други гръцки острови, но и за островите в Средиземно море и, всъщност, по света. Той демонстрира как смелите идеи на малки места могат да доведат до големи промени към по-добро.
еconommic.bg
Вашият коментар