Тъй като той набира сила в офис операциите, някои компании дават на служителите възможност за един ден по-малко работа
Да работиш четири дни, а да получаваш заплата за пет, е мечта за много служители. И все пак драматичните промени на работното място в епохата на пандемията превърнаха тази някога непостижима идея в реалност за някои работници. И тъй като се появяват повече глобални данни, все по-голям брой компании ухажват подхода след положителни резултати от изпробване в страни, включително Обединеното кралство, Исландия, Португалия и други, пише BBC.
Сега, докато пилотните проекти продължават, друг фактор се намеси в комбинацията. Изкуственият интелект (AI) набира скорост на работното място и някои експерти смятат, че може да ускори приемането на четиридневната работна седмица.
Данните от базирания в Лондон Tech.co, събрани в края на 2023 г., придават достоверност на тази идея. За въздействието на технологиите върху работното място за 2024 г. компанията анкетира повече от 1000 бизнес лидери в САЩ.
Изследователите откриват, че 29% от организациите с четиридневна работна седмица използват широко AI в операциите на своите фирми, прилагайки генеративни AI инструменти като ChatGPT, както и други програми за рационализиране на операциите. За сравнение, само 8% от организациите с петдневна работна седмица използват AI в тази степен. И 93% от фирмите, използващи AI, са отворени за четиридневна работна седмица, докато за тези, които не го правят, по-малко от половината са отворени за работа в по-кратки седмици.
Как го правят някои компании?
В базираната в Лондон агенция за дигитален дизайн Driftime приемането на AI технология е от решаващо значение, за да може бизнесът да работи с гъвкава четиридневна работна седмица.
Като предаваме прости задачи на инструменти с изкуствен интелект, ние печелим безценно време, което преди това губехме за бавни аспекти на процеса“, казва съоснователят Абд Тайо.
„С инструменти като Modyfi всички графики са живи и могат да се променят, което прави много по-лесно и по-бързо за нашите дизайнери да създават концепции и идеи.“
Тайо вярва, че има смисъл както за неговите служители, така и за крайния резултат да работят през съкратената седмица. „Вместо спад в количеството работа, създадена само за четири дни, видяхме забележително високо качество на работа, съчетано с високо удовлетворение на персонала. Здравето и щастието на нашия екип са в пряка връзка с високия стандарт на произведена работа“, казва той.
Шейн Симпсън, групов управляващ директор на базираната в Обединеното кралство TechNET IT Recruitment, също вярва, че AI е фундаментален за успеха на политиката на компанията за четиридневна работна седмица. Фирмата е открила, че инструментите за изкуствен интелект спестяват на всеки от техните консултанти по набиране на персонал 21 часа седмично, основно чрез автоматизиране на предишни ръчни задачи като въвеждане на данни, имейли за потвърждение, проверка на автобиография и обхват на кандидатите. Това намалява времето за заемане на постоянни позиции в компанията средно с 10 дни.
Това спестяване на време позволява на екипа ни да постигне седмичните си цели по-рано през седмицата, а гъвкавостта освобождава нашите консултанти от бюрата, позволявайки им да се насладят на заслужен почивен петък“, казва Симпсън.
Съкратената работна седмица на компанията не само е повишила производителността, Симпсън казва, че тя е била и ключова за привличането на таланти за работа в самата компания. „Опитните специалисти по набиране на персонал са привлечени от нашите рационализирани процеси, докато талантите на начално ниво са нетърпеливи да възприемат нови инструменти.“ Това вдигна целия бизнес, добавя той.
Култура на компаниите
Докато AI инструментите със сигурност проправят пътя за четиридневна работна седмица в някои индустрии, технологията не може да въведе промяната сама. Организационната култура в бизнеса също е фундаментална, казва На Фу, професор по управление на човешките ресурси в Trinity Business School, Ирландия.
Отвореността към иновативни работни структури, експерименталното мислене, културата, основана на високи нива на доверие, са важни за успешното възприемане на четиридневната работна седмица“, казва тя.
Тъй като дигиталната трансформация с AI напредва, самите служители също трябва да имат желание да се повишат, добавя тя. „Вместо да се превръщат в обикновени пазачи или слуги на машини, човешките работници трябва да развият нови умения, които могат да използват, допълват и ръководят AI, постигайки подобрени резултати.“
Някои индустрии обаче ще се възползват от AI повече от други – особено тези, които могат да използват генеративни AI инструменти за такива задачи, включително разработка на софтуер, създаване на съдържание, маркетинг и правни услуги, казва Фу. Плюс това, развитието на изкуствения интелект все още има какво да извърви, ако иска да намали значително работното време на хората навсякъде.
Това, което може да доведе до преминаването към четиридневна работна седмица в задвижван от изкуствен интелект бизнес пейзаж, обаче може в крайна сметка да не зависи от роботите. Изисква се участие на изпълнителния директор и лидерите да възприемат нетрадиционната концепция, която ще варира в зависимост от основната цел и ценности на фирмата, казва Фу.
Вместо да оставят AI да допълва работата на хората, например, някои фирми биха могли да го използват за автоматизиране на определени задачи, докато натрупват друга работа върху служителите, за да запълнят новите работни часове.
И все пак, въпреки някои резерви, нарастващ брой бизнес лидери – включително тези от някои от най-печелившите компании в света – виждат съкратената работна седмица, движена от технологиите, като неизбежно бъдеще. През октомври 2023 г. главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co Джейми Даймън каза пред Bloomberg TV:
Децата ви ще живеят до 100 години и вероятно ще работят три дни и половина в седмицата.“
Служителите ще трябва да изчакат и да видят.
Вашият коментар