Депутатите одобриха американските реактори в АЕЦ „Козлодуй“, а АЯР очаква да лицензира американското гориво навреме
Next.e.GO, която планираше завод в Ловеч, изпадна в несъстоятелност
Германският производител на електрически автомобили Next.e.GO Mobile SE (e.GO), който планираше да строи завод в Ловеч, е подал молба за обявяване в несъстоятелност. Това се случва година и половина след стъпването на компанията на Нюйоркската фондова борса и на фона на последвалия наплив на евтини електрически коли от Китай, каквито реално планираше да прави и базираната в Аахен e.GO.
Около 780 български фирми ще трябва да изготвят ESG отчети
България прави първите крачки към транспонирането на европейската директива за задължителното отчитане на устойчивостта на големия бизнес в страната. Министерството на финансите изготви проект на промени в Закона за счетоводството, които целят да регламентират спецификите на информацията, част от докладите и обхвата на предприятията, които подлежат на задължително отчитане.
Кои са най-големите IT работодатели в България?
Острият глад за кадри години наред описваше IT индустрията в България, но охлаждането на икономиката доведе до спад в обявите за работа. Това обаче не означава непременно, че бизнесът свива екипите си, а само, че слага на пауза разширяването им.
Българската euShipments придоби словашки конкурент
Базираната в Русе логистична компания euShipments, която за поредна година влезе в елитната класация FT 1000 на Financial Times, придоби още едно дружество в региона на Централна и Източна Европа. Българската фирма е купила словашката Swiss Point Data, а сделката цели засилване позициите ѝ на Стария континент.
Годишната инфлация в България се забави до 3.3%
Годишната инфлация в България се забави през февруари до най-ниското си ниво от юли 2021 г., или от две години и половина насам. Според данните на Националния статистически институт (НСИ) на годишна база цените са се повишили средно с 3.3%. За сравнение, месец по-рано инфлацията бе 3.8%.
Българският износ за Германия се сви с близо 10%
Стойностният обем на износa за Германия – най-големият търговски партньор на България – през изминалата година се е свил с 9.5%. Това е резултат от трудната ситуация за германската икономика, която изпадна в рецесия и поръчките към немските концерни, съответно към техните подизпълнители в Европа, спаднаха.
МВФ пак съветва България да махне плоския данък
Един от големите фискални проблеми на България е липсата на визия за дългосрочен ръст на приходите в бюджета, а в същото време социалните и капиталовите разходи растат. Вариант за попълване на приходната част е премахването на тавана на осигуровките, така че всеки да се осигурява върху реалната си заплата. Друга възможност е въвеждането на прогресивен данък за физическите лица, с който да се намали неравенството в страната. Това виждане изразиха пред депутати в парламента представители на Международния валутен фонд (МВФ), които са на годишната си мисия в България.
Правителството пак опитва да въведе системата „бонус-малус“
Правителството прави нов опит да въведе системата „бонус-малус“, която да се използва при ценообразуването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. На днешното правителствено заседание бяха приети промени в Кодекса на застраховането в тази посока, но те трябва да бъдат гласувани от парламента.
„Лукойл“ дължи 13.3 млн. лв. „солидарна вноска“ за февруари
Бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“ трябва да преведе на бюджета още 13.3 млн. лв. като „солидарна вноска“ за месец февруари. Това показват изчисленията на Министерство на икономиката, което до 15-о число на всеки месец определя размера на извънредния данък.
АЯР очаква да лицензира американското гориво за АЕЦ „Козлодуй“ навреме
Лицензирането на американското ядрено гориво на Westinghouse за 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ върви по план и ще бъде финализирано скоро от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Това стана ясно на годишната конференция на регулатора в четвъртък, на която бяха представени резултатите до момента.
„Подписваме празен чек“: Депутатите одобриха американските реактори в АЕЦ „Козлодуй“
Без изказвания от представители на управляващата коалиция и с много критики от страна на опозицията депутатите одобриха споразумението със САЩ за изграждане на нови реактори на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Двата блока ще се строят по технологията AP1000 на американската компания Westinghouse („Уестингхаус“). Изпълнител на проекта пък ще е южнокорейската Hyundai Engineering & Construction („Хюндай инженеринг“).
ГЕРБ и ДПС предлагат бюджетът да покрие дупката във Фонда за енергийна сигурност
ГЕРБ и ДПС се опитват да задължат финансовия министър Асен Василев да покрие чрез държавния бюджет образувалия се около 1 млрд. лв. дефицит във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС). За проблема сигнализира първо председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев (ГЕРБ) миналата седмица.
Идеята за връщане на такса „задължения към обществото“ разгневи бизнеса
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) реагира остро на лансираните в публичното пространство идеи за връщане на таксата „задължения към обществото“, която от няколко години е 0 лева. Повишаването ѝ се разглежда като вариант да се попълни финансовата дупка във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), за която миналата седмица се разбра, че е достигнала 1 млрд. лв.
Енергийното министерство най-после отвори мярката за големите ВЕИ и батериите
Министерство на енергетиката най-после стартира процедурата за набиране на проекти за ВЕИ мощности и батерии за бизнеса. Мярката трябваше да бъде отворена още през ноември миналата година, но се отлагаше заради изясняването на детайли в нея с Европейската комисия.
Столична община залага рекорден бюджет за градски транспорт
Рекорден бюджет за градския транспорт на София представиха на пресконференция в петък заместник-кметове и зам.-председателят на ресорната комисия. Предстои финансовата рамка да бъде обсъдена в понеделник на заседание на транспортната комисия.
Туризмът в София е в капан – без стратегия и конкретни проекти
Липсата на стратегия в българския туризъм не е ново явление, но в последната година този проблем сякаш вече излиза извън контрол. Кризите, които връхлетяха сектора, бяха много – започвайки със здравната криза и войната в Украйна през замърсяването на водите в Черно море и липсата на сняг в планините та чак до конфликта в Израел. Всичко това вкара сектора в спирала от проблеми.
КЗК пусна поръчката за 35-те електрически влака
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) оставя без уважение жалбата на френската Alstom SA по процедурата за покупка на 35 електрически мотрисни влака, стартирана от Министерство на транспорта. Търгът бе временно спрян преди 2 седмици, но най-вероятно ще бъде пуснат отново, ако френският производител не обжалва решението пред Върховния административен съд.
НКЖИ започва строеж на два жп надлеза по линията Пловдив – Бургас
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ започва изграждането на два пътни надлеза в междугарието Маноле – Белозем по жп направлението между Пловдив и Бургас. Дейностите по строителството се финансират със средства по Кохезионния фонд на Европейския съюз.
АПИ пуска движението при пътен възел „Ребърково“, но пак за кратко
Агенция „Пътна инфраструктура“ обещава да пусне за движение пътен възел „Ребърково“ по обяд. Той е част от скоростното трасе между Мездра и Лютидол, което бе отворено временно преди по-малко от месец. Тогава обаче въпросният пътен възел остана затворен, а жителите на населените места от региона бяха принудени отново да минават през обходни маршрути.
Не стигат строители за мащабната инвестиционна програма в общините
Министърът на регионалното развитие в оставка Андрей Цеков започна да сключва договори с кметове на общини за финансиране и реализиране на различни инфраструктурни проекти. Те са част от капиталовата програма на стойност над 1 млрд. лв. в бюджета за 2024 г. До момента са подписани 442 споразумения със 115 общини за проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция на различни обекти.
ПП-ДБ предлагат дигитализиране на строителния процес
Да се свали административната тежест от строителите, като повечето стъпки, през които преминават, бъдат дигитализирани. Това предлагат народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ с промени в Закона за устройство на територията. Основната цел е почти всички документи – от заявлението за проект през одобряването на устройствени планове до разрешението за строеж – да се подават и одобряват електронно. За такива промени настояват от години строителите в страната.
Бивш министър на ГЕРБ влиза в надзора на държавния ВиК холдинг
Ивелина Василева, министър на екологията във второто правителство на ГЕРБ, влиза в управлението на „Български ВиК Холдинг“. Тя ще замести Дафинка Семерджиева като член на Надзорния съвет. Смяната е станала с решение на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков в средата на февруари.
Националният фонд за декарбонизация ще финансира ВЕИ и санирането
Министерство на енергетиката прави стъпки към създаването на Национален фонд за декарбонизация (НФД). Той трябва да се превърне в един от основните финансови инструменти за обновяването на сградния фонд в България. За целта ведомството прави промени в Закона за енергийната ефективност, които да позволят санирането на жилищни и нежилищни сгради, но и други инвестиции, свързани с възобновяеми енергийни източници.
Къде се разминават младежите и работодателите на пазара на труда в България?
През последните няколко години пазарът на труда беше изключително динамичен, а изглежда промените продължават. Първото голямо сътресение дойде с началото на COVID пандемията – освобождаването на хора и преминаването към работа от вкъщи, след това възстановяването и свързания с него недостиг на квалифицирани работници, за да дойде изкуственият интелект. И това не е краят – икономиката на Европа се забавя, това неминуемо се пренася в България, което пък вещае допълнителни проблеми на пазара на труда, особено при младите хора.
Трябва ли работещите от вкъщи да получават по-ниско заплащане?
Работещите от вкъщи са изправени пред опасността да започнат да получават по-ниско възнаграждение от своите колеги в офиса. Причината за това е желанието на европейските фирми да пестят разходи и да повишат производителността на заетите, показва проучване, цитирано от Euronews.
Вашият коментар