Вчера (петък), на 22 март в Провадия в зала 119-та бе проведено обществено обсъждане по покана на ПРОВАДСОЛ ЕАД на което граждани се запознаха, задаваха въпроси и даваха предложения по възложен доклад за оценка на въздействието на околната среда (ОВОС) с всички приложения към него за инвестиционно предложение за „Изграждане на два броя експлоатационни сондажи с прилежащи съоръжения и комуникации“ в поземлен имот (ПИ) с идентификатор № 58503.171.229 в землището стопанисвано от Възложителя.
ИСТОРИЯ
Съвременната история на Мировското солно находище започва от 1917 година, когато съвсем случайно е открито от Стоян Събев. Първите сондажни проучвания на каменносолното находище са извършени от минното отделение на Министерството на търговията от 1926 до 1928 г.
Първият геолого-проучвателен сондаж, доказал сол от сондажна ядка, е прокаран през 1926 г. от инж. Георги Константинов от гр. Варна.
Добивът на сол от надщоковите минерализирани води съществува от 1924 до 1960 година. Добивът на сол чрез подземен (минен) способ започва през 1954 и продължава до 1964 година.
Експлоатацията чрез сондажи бележи началото си през 1954 година и продължава и до днес. Започва с построяването на първия содов завод в България. Експлоатира се чрез сондажи с подземно разтваряне на каменната сол. Разработват се три хоризонта – 1000, 1250 и 1750 метра при условна мрежа на разположение на сондажите 200 х 200 метра. В солно-скалната маса се образуват камери (кухини, запълнени с разсол) с диаметър 100 метра и височина до 500 метра. Експлоатацията се води отдолу нагоре на степени от 10 до 70 метра. Изградени са 40 сондажи, с които годишно може да се добиват до около 3 млн. тона сол.
На 03.08.2000 г. бившето предприятие „Геосол“ става собственост на „Солвей Соди“, като се преименува на „Провадсол“. Следващата важна крачка е направена на 28.08.2000 година, когато с Министерството на икономиката се сключва договор за предоставяне на концесия за добив на каменна сол за срок от 30 години.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКЛАДА
Схема на сондажите, производствена схема, околна среда и безопасност и здраве бяха представени на слайдове със снимки от Георги Добрев, маркшайдер в ПРОВАДСОЛ ЕАД и живеещ в Провадия.
Георги Добрев, маркшайдер в ПРОВАДСОЛ ЕАД
С представянето на доклада ни запозна изготвилия го инж. Красимир Маринов. Отново за по разбираемо от гражданите изложението бе по слайдове с картинки. Стана ясно, че сондажите са само на територията на концесията, която е само на територията на завода и се изграждат на различнадълбочина, 100 м. в ширина, максимална проектна височина от 500 м и 200 м. разстояние един от друг.
Схема на сондажите
Новите сондажи нямат опасно въздействие върху биоразнообразието.
Шума не достига до населените места.
Графика на шума
Солта има еластични свойства за разлика скалните маси съставени от креда и варовици, които се късат. Заключението на експертите по ОВОС е, че инвестиционното намерение може да бъде осъществено.
Инж. Красимир Маринов
ГРАЖДАНИТЕ
Бившият общински съветник Кръстьо Кръстев изказа мнение, че е хубаво да се добиват полезни изкопаеми, но все пак какви мерки се вземат за предотвратяване на местните земетресения. „Преди години ми отговориха, че не са местни а Шабленски. Преди седем години в село Манастир единадесет къщи бяха напукани. Запълват ли се кухините или се оставят да слегнат?“
Кръстьо Кръстев
Маркшайдерът Георги Добрев обясни, че самото село Манастир е разположено на земетръсна плоча и земетресението тогава е било с епицентър с дълбочина 10 км., а най дълбокия сондаж на Солвей Соди е 2 000 м. Специалистът разясни, че земетресенията в района са основно по тектонската карта с движенията на континенталните плочи, разломите на територията на Провадия, а малките чести сеизмични събития са най-вече в следствие от взривовете в кариерите в областта. Добрев сподели още, че има инсталирани четири постоянни и две временни измервателни станции и допълни, че в ПРОВАДСОЛ ЕАД работят 38 човека и повечето, включително и той живеят със семействата си в Провадия, а някой даже са си построили вили край Солницата.
Инж. Кадрия Мехмед запозна присъстващите с обширни анализи и научни трудове на професори, доктори и експерти в обсъжданата област. Зададе няколко технически въпроса към изготвилия доклада инж. Маринов, като двамата се уговориха да му бъдат предоставени в писмен вид и в необходимия срок за да бъдат отразени в доклада, ако се налага.
Инж. Кадрия Мехмед
Председателя на общински съвет Провадия Диан Николов поиска думата и попита как се контролират процесите, както по инсталирането на сондите, така и по добива на количествата сол.
Председателя на общ. съвет Диан Николов
Изпълнителния директор на ПРОВАДСОЛ ЕАД Пламен Борисов отговори, че ежемесечно се правят доклади към министерството на енергетиката, а комисия от експерти от три министерства ги разглеждат и одобряват или дават препоръки .
Изпълнителния директор на ПРОВАДСОЛ ЕАД Пламен Борисов
„По нашия начин работят Солвей и в Германия, където има две солни мини точно като нашите, но там няма земетресения, защото там няма разломи, както в Провадия“, допълни Борисов, като представи писмо-отговор от Националния институт по геофизика, геодезия и география в което учените изрично подчертават, че „от сеизмологична гледна точка няма данни, за да се направи заключение, че експлоатацията на солното тяло в близост до град Провадия води до повишаване на сеизмичната активност в района“, стр.2. (Реадакцията ни официално поиска документа и Ви го представяме).
Инж. Христов – провадиец работил и се пенсионирал в ПРОВАДСОЛ ЕАД също каза, че трябва да се поддържа изтеглянето на това национално богатство – солта, но трябва да се следят параметрите на камерите и когато се достигне капацитета (според формули за тежестта на земята) този сондаж трябва да се спира и да се стартира друг.
Инж. Христов
Накрая на срещата изпълнителния директор Пламен Борисов покани всички които желаят да видят дейността на един сондаж, на 27 и 28 април, когато има и отворени врати за разглеждане на археологическия комплекс Солницата, да заповядат и да разгледат сондаж № 13, който е в близост.
Борисов увери, че самия той ще посреща гостите на които ще покаже сондажа и ще отговаря на въпроси свързани с дейността му.
Вашият коментар