Екипът на Economic.bg разговаря с хората от бранша за фотоволтаичните централи и тяхното място в жилищните кооперации
Бумът на инвестиции в соларни проекти в България, както и непрекъснато променящия се пазар на недвижими имоти дадоха началото на революционна промяна в жилищното строителство в страната
Между хилядите оферти за продажба на недвижими имоти все по-често ставаме свидетели на проекти, в които инвеститорите залагат на фотоволтаични инсталации на покривите на обектите. Промяната в нагласите на бизнеса до голяма степен са продиктувани и от приетите от Европейския парламент (ЕП) планове за намаляване на енергопотреблението и на емисиите на парникови газове от сградния сектор.
Според текстовете, от 2030 г. нататък всички нови сгради в страните членки на ЕС следва да бъдат с нулеви емисии, а новите сгради, които се ползват от публични органи или са тяхна собственост, следва да бъдат с нулеви емисии от 2028 г.
Солари на покрива
Един от първите проекти в София, който поставя солари на покривите на обектите си, е River Park Sofia. Това е комплекс от над 350 къщи, които се намират в непосредствена близост от IKEA и Ring Mall.
Соларите в River Park служат като допълнение към основната отоплителна инсталация във всеки дом, но самата соларна система е инсталирана за затопляне на вода.
Спряхме се на частичен модел, за да не се вдига крайната цена за клиента и да не се разваля естетиката в комплекса. Оттам нататък всеки собственик на къща може да прецени дали да добави още соларни панели за електроенергия, които да покриват целия покрив“, обясняват от River Park за Economic.bg.
От компанията казват, че интересът към жилища със соларни панели се засилва, но към момента не е голям.
Въпреки че първоначалната инвестиция може да изглежда висока, те са ключ към значителни дългосрочни икономии от сметките за битово потребление. Това цялостно системно решение дава на собствениците на жилища в комплекса по-голяма автономност и енергийна ефективност, което допринася за добавената стойност на имота им“, казват от River Park.
Оказва се, че в последните години има засилен интерес към покривните соларни панели от страна на хора, които искат да подобрят енергийната ефективност на вече закупения си имот.
Economic.bg разговаря със Светлозар Желязков, който е съдружник в SS-Solar – компания за монтиране на фотоволтаични панели. Неговите наблюдения са, че през последните две години интересът към тези инсталации значително се е увеличил. Но въпреки безспорните плюсове те не са изгодни за всички потребители.
Инвестицията за еднофамилна къща е около 25 000 лв. Ако домакинството плаща месечно до около 50 лв. сметки за електричество, не мисля, че има смисъл от солари. Но ако говорим за разходи от около 500 лв., то си заслужава и инсталацията ще намали сметката до такава степен, че за 4 – 6 години ще се изплати и оттам нататък да стане напълно безплатно“, казва Желязков.
Всъщност, средно за до 8 години се изплаща инвестиция във фотоволтаична инсталация за нуждите на едно домакинство, според изчисления на инвеститори и хора, които вече са направили тази инвестиция.
От една страна, сметнах, че мога да си върна инвестицията за срок от 5 до 7 години. Беше ясно, че всичко ще поскъпне и инвестирах точно навреме, сега цялото това оборудване струва почти двойно и то само за две години. През лятото покривам 80 на сто от електроенергията си, а през зимата между 30 и 40 на сто. Това е огромна крачка напред“, споделя в разговор с Еconomic.bg Максим Бехар – PR експерт.
Той казва, че мисленето му напълно се е променило след тази инвестиция. „Монтирах и релета на всичките контакти, на осветителните тела, започнах да измервам всяка консумация, още на първата седмица смених всички крушки в къщата с поне три пъти по ниски стойности, всички изведнъж станаха енергоспестяващи“.
Двамата със съпругата му си купуват и електрически коли втор употреба. „Просто станахме други хора и съм много щастлив от това“, казва Бехар.
Соларни панели и жилищните блокове
И ако инсталирането на соларни панели на еднофамилна къща е въпрос на собствен избор, то за хората, които живеят в блокове и искат да оптимизират разходите си за енергия – това може да се превърне в истинско предизвикателство.
За да се постави соларен панел на вече съществуваща многофамилна сграда, е необходимо съгласието на всички живущи в блока. Което доста често се превръща в истинско предизвикателство. Въпреки това вече има проекти за многофамилни жилища със фотоволтаични централи на покривите. Пример за това е комплексът Modar Suits & Retail, който се намира в Пловдив.
Благодарение на инсталациите се компенсират, почти напълно, разходите за електроенергия в общите част на сградата, в това число коридори, асансьори, осветление, фасадно осветление, подземен паркинг, парково осветление, вентилация. Добавени са и батерии, с които да се съхранява електроенергията до тъмните части на денонощието, през които също може да се използва съхранения ток.
Първоначално идеята ни беше да задоволим нуждите на всеки един дом. Изчисленията ни обаче показаха, че нямаме достатъчно площ на покрива, за да покрием консумацията дори частично. Взехме решение да задоволим потреблението във всяка една обща част“, казват от Bauland, строително-инвестиционната компания, която седи зад проекта Modar Suits & Retail, за Economic.bg.
Строителният бранш ще трябва да изчака още известно време, преди технологиите да се развият дотолкова, че да могат да генерират електроенергия от фасада, дограма и т.н.
Плановете на инвеститорите са да построят и зарядни станции за електромобили, които при възможност да осигурят цена на електроенергията близка до нула в светлите часове на денонощието или да могат да се използват през деня на преференциални цени.
В обектите на VM Invest – строително-инвестиционна компания, която реализира проекти основно на територията на София – също са заложени фотоволтаични централи. Те също залагат на солари, които да захранват общите части на обектите, а причината е недостатъчното пространство на покривите, както и оскъпяването на продукта за крайния клиент.
„Към момента са единици сградите в България, които имат фотоволтаични прозорци и такъв тих технологии, защото тогава вече инвестицията е прекалено голяма и цената скача доста. Хората са склонни да платят повече, но го направят до определен процент. Все още я няма тази култура, че да плащат повече, за да живеят в такъв тип сграда. Единици са хората, които го разбират заради липсата на информираност“, коментира Петър Сотиров, търговски директор на VM Invest.
Объркване и липса на информираност
Очевидно има огромно желание сред бизнеса, дори сред хората в кварталите за използването на по-чиста енергия. От друга страна, държавата наистина се държи като един строг полицай и гледа да забави всеки с един милион разрешения, лицензии, регистрации и какво ли не още”, смята Максим Бехар.
Според него е много важно в най-кратък период държавата да започне масова кампания, за да стимулира гражданите да монтират соларни инсталации и дори „да поеме част от инвестицията, да им изкупува излишното електричество на по-високи цени“, казва той.
Ако България, правителството, парламентът извадят няколко милиарда и ги инвестират в соларни инсталации за бита и производството, за да подпомогнат домакинствата и бизнеса, то това няма да са разходи. Това ще е просто инвестиция, която ще се върне обратно умножена по сто“, смята Бехар.
Economic.bg
Вашият коментар