Проектът е по трасето София – Сърбия и е вторият такъв, свързан с бъдещата автономна мобилност
CETIN България, сестринското дружество на Yettel България, специализирано в изграждането на телекомуникационна инфраструктура, стартира проект за 5G коридор между София и Сърбия. На обща стойност 13 млн. лв., 5G Balkans ще помогне за подобряването на оптичната свързаност по транспортния коридор между двете съседни държави.
Целта на проекта е да помогне за подобряване на мобилността и свързаността в региона, както и да посрещне задължителните изисквания, на които се опират автономните автомобили.
Освен са CETIN България, партньори по него са CETIN в Сърбия и Технически университет – София, а Yettel България и Yettel в Сърбия са асоциирани партньори.
5G коридори
Идеята на т.нар. 5G коридори е да помогнат за проправянето на пътя към свързаната и автоматизирана мобилност (CAM) или накратко – към самоуправляващите се коли.
Много погледи и очаквания са насочени към тях. А бурната дигитализация, развитието на роботиката, интернет на нещата (IoT) и изкуствения интелект (AI) стимулират още повече напредъка в тази област.
Част от тези CAM технологии са и услугите за безопасност, независимо дали става въпрос за автомобилен, железопътен, вътрешен воден или мултимодален транспорт.
Цялата тази палитра от технологии обаче може да се разгърне ефективно само ако стъпи на добре развити телекомнукации. Затова ЕС реши да стимулира международни проекти за разгръщането на 5G инфраструктурата по трансграничните участъци на 5G коридорите. Идеята е да осигурят непрекъснатост на услугите при преминаване на посочената граница, допринасяйки по този начин за свързването на различните региони в Европа.
5G Balkans
В рамките на проекта CETIN България ще надгради съществуващата отсечка от оптичното си трасе в София и ще изгради около 100 км нова високоскоростна фиксирана свързаност от София до Калотина.
CETIN в Сърбия ще работи по отсечката Калотина – Димитровград в Сърбия, като ще свърже изградени базови станции към съществуващата си високоскоростна оптичната мрежа.
Ролята на Технически университет София е да извърши независими измервания и анализи по изграденото и надградено трасе София – Калотина, включително на параметрите и потенциалните смущения в честотите, предназначени за бъдещи приложения, свързани с пътната безопасност.
5G коридорът към със Сърбия се очаква да бъде завършен до края на 2026 г.
5G Balkans на CETIN е част от втората вълна от проекти за финансиране от ЕС на инфраструктурите на 5G коридорите.
Първа вълна: България – Гърция
В рамките на първата вълна от проекти за 5G коридори бе избран проекта на А1 България за изграждане на инфраструктура по протежение на трансграничния участък между Гърция и България.
5G SEAGUL e в по-напреднал етап. В него участват още компаниите Wings ICT Solutions и Cosmote, като ще ускори внедряването и модернизирането на 5G свързаността по магистралите до 2025 г.
Следете новините на Economic.bg
Вашият коментар