Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите София (столица) – 19.2% и Варна – 21.5%.
Проблемът е много сериозен в по-малките общини. Например Суворово. Там кметът Данаил Йорданов е много притеснен от ниската раждаемост. За миналата година в град Суворово са родени 29 деца. Но положението в селата от общината е трагично:
„Николаевка, Дръндар, Калиманци, Чернево също. Миналата година в Чернево са родени девет деца, в Николаевка е само едно. Това са ни две от най-големите села,“ обяснява Йорданов.
Населението на община Суворово се запазва над 7500 души. Кметът посочи, че това се дължи на хора от Варна, които избират някое по-малко населено място:
„Нас ни спасява близостта до Девня, където има заводи, и до Варна, която се разширява и се надявам един ден имотите тук да станат апетитни,“ казва Данаил Йорданов.
Проблемът за местната администрация е, че много родители пращат децата си на училище във Варна и в общината не остават достатъчно ученици:
„Най-болно ми беше преди три години, когато закрихме училището в Николаевка. Засега поддържаме сградата, нямаме намерение да я продаваме. Планираме там да създадем една социална дейност „Дом за възрастни хора с физически увреждания“. Ще запазим образователния лиценз, ако дай Боже един ден там има деца,“ обясни Йорданов.
Около 400 деца учат в момента в Средното училище в Суворово – „Никола Вапцаров“. В града има и Професионална гимназия по селско стопанство, но с тези темпове на намаляване положението е притеснително. Такова е и в село Чернево:
„Там училището също е на кантар. Населението е около 1300 души, но не можем да съберем и 100 деца,“ казва кметът на Суворово.
БНР
Заглавието е на ПРОВАТОН
Вашият коментар