Средствата не достигат на Великата зелена стена в Африка, която има за цел да възстанови деградиралата земя и да даде тласък на икономиките на целия континент, и е малко вероятно да постигне целта си за завършване през 2030 г., каза председателстващият последната среща на върха на ООН за опустиняването пред „Ройтерс“.
Започнат през 2007 г., проектът за възстановяване на 100 млн. хектара земя е завършен само 30%, каза Ален-Ришар Донуахи, президент на срещата на върха на ООН през 2022 г., проведена в Кот д’Ивоар, който има достъп до анализа как се развива начинанието.
Проектът има за цел да възстанови дълъг 8000 км пояс от Атлантическия океан до Червено море и е от полза за някои от най-бедните страни в света на ръба на пустинята Сахара, включително Етиопия, Мали и Судан.
„Би било слабо казано е да подчертаем, че не сме в съответствие с общата цел да приключим до 2030 г.“, каза Донуахи преди Световния ден за борба с опустиняването и сушата в Бон на 17 юни, където ще опитва да подсили подкрепата за знаков проект.
„Проектът е изправен пред значителни предизвикателства, главно по отношение на финансирането и изпълнението“, каза Донуахи, който е президент на срещата на върха на ООН за опустиняването до следващата в Рияд, Саудитска Арабия, през декември.
Без централизирана стратегия за наблюдение, координирането на работата в 11-те участващи африкански страни беше особено предизвикателство, каза Донуахи. Междувременно някои от тези страни бяха обхванати от хуманитарни кризи през последните години, подхранвани от военни преврати, войни или ислямистки бунтове.
Според преглед на напредъка през 2020 г. от Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD), която периодично предоставя доклади за изпълнението, проектът се нуждае от поне 33 млрд. долара допълнително финансиране, за да постигне целта си за 2030 г.
Международните донори обещаха около 19 млрд. долара на срещата на върха през 2021 г., но до март миналата година бяха получени само 2.5 милиарда долара, а останалите трябва да бъдат платени до края на 2025 г., според най-новата актуализация на финансирането от UNCCD. Тези обещани средства също се разпределят в различни проекти, които може да са посветени на международното развитие, но не непременно на Великата зелена стена, каза Донуахи.
Трудността при проследяване на финансирането досега е ключов препъникамък, добави той, като приветства стартирането през юни на „център за наблюдение“ на финансирането и напредъка.
Дори и така, не е ясно откъде проектът ще получи останалите милиарди, необходими, за влезе отново в релси. Донуахи каза, че ще са нужни повече инвестиции от международни донори, частния сектор и самите страни от Зелената стена.
Донуахи отбеляза известен напредък, включително 3 млн. работни места, създадени при възстановяването на около 30 млн. хектара деградирала земя – приблизително колкото размера на Филипините.
С все по-ясното изменение на климата обаче все повече се очертава проблем, пред който трябва да се изправи целият свят, каза Донуахи, добавяйки: „Твърде дълго опустиняването и сушата се смятаха за африкански проблеми“.
© Reuters И в Китай, дърво по дърво, има опити да се изтласква пустинята далеч от обработваемите земи. На тази снимка Дин Инхуа води овцете и козите си икъм дома в пустинята Гоби в провинция Гансу в Китай, 18 април 2021 г.
Вашият коментар