САЩ ще финансират проучването на проекта, а финанси за реализация ще се търсят от европейски фондове
Румънската електрическа компания Electrocentrale București (ELCEN) се обръща към геотермална енергия в системата за централно отопление в Букурещ. Дружеството задвижи проекта, подписвайки Меморандум за разбирателство с американската Sage Geosystems, която ще проучи осъществима ли е идеята.
Помощ от ЕС
Амбициите са Букурещ да може след няколко години да използва геотермални източници в северната част на града за централно отопление, каза министърът на енергетиката Себастиан Бурдуджа.
Стартирането на проучване за осъществимост беше договорено с базираната в Съединените щати компания за геотермална енергия и съхранение на бизнес форума на Партньорството за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество (P-TECC). Бурдуджа посочи, че сделката е за публично-частно партньорство.
Решението ще означава по-чист въздух и по-ниски сметки. В началото на тази година Министерството на енергетиката на САЩ обеща да финансира това проучването, подчерта Бурдуджа.
Electrocentrale Bucharest ще кандидатства за безвъзмездна помощ от Модернизационният фонд на Европейския съюз за проекта за геотермално централно отопление. Той отбеляза, че вече има сондажи в северната част на столицата и добави, че би било жалко да не се използват.
И ВЕИ
Интегрирането на възобновяемите енергийни източници в централното отопление предполага съхранение на енергия, както и капацитет за гъвкавост.
Системата за централно отопление в Букурещ не може да бъде трансформирана без интегриране на възобновяеми източници, каза генералният мениджър на ELCEN Клаудиу Крецу.
Ние се фокусираме, паралелно с геотермалната енергия, върху частта за съхранение на енергия, както топлинна, така и електрическа. Не можете да отоплявате Букурещ нито с вятърна енергия, нито със слънчева енергия. Трябва да сме реалисти“, каза той. Решението е интегрирането на геотермална енергия, съхранение на енергия и гъвкави мощности, твърди Крецу, цитиран от Balkangreenenergynews.
Пилотен проект
Въвеждането на геотермално централно отопление в Букурещ ще започне с пилотен проект, обясни той. Системата ще изисква повече сондажи, според Крецу.
Sage Geosystems, със седалище в Хюстън, Тексас, е натоварена с техническия и геоложки анализ и проучването за осъществимост.
Много местни власти работят по проекти за възобновяема енергия, предимно слънчева енергия, за собствените си нужди. Букурещ следва примера на общините, които се обръщат към геотермална енергия за отопление.
В окръг Арад в западната част на Румъния градовете Печица и Сантана получиха безвъзмездни средства от ЕС и извършват дейности за отопление на обществени сгради с геотермална енергия.
Economic.bg
Вашият коментар