През първата половина на 2024 г. делът на изкопаемите горива в енергийния микс на Блока падна под 30%
Електроенергийната система на ЕС продължава бързия си преход към възобновяеми енергийни източници, водени от вятъра и слънцето. Разчитането на производството от изкопаеми горива достигна най-ниското си ниво през първата половина на тази година, въпреки че търсенето на електроенергия се увеличи и цените ѝ се върнаха на нивата отпреди кризата.
Инерцията зад прехода към чиста енергия се разпространява: почти половината от държавите членки са генерирали повече електроенергия от вятър и слънце, отколкото от изкопаеми горива през първите шест месеца на 2024 г. Това става ясно от доклад на мозъчния тръст Ember.
Спад на изкопаемите горива
Производството на изкопаеми горива продължи да пада до нови дъна, дори когато търсенето се възстанови. Фосилните горива са генерирали 17% по-малко енергия (-71 TWh) през първата половина на 2024 г. в сравнение със същия период на 2023 г., намалявайки дела си до 27% от производството (343 TWh).
Докладът констатира, че електроцентралите в ЕС са изгорили 24% по-малко въглища и 14% по-малко газ от първата половина на 2023 г. до първата половина на 2024 г. Промяната идва въпреки лекото покачване на търсенето на електроенергия, което последва две години спадаше заради пандемията и войната в Украйна.
В резултат на това емисиите през първата половина на годината вече са с близо една трета (-31%) по-ниски, отколкото през първата половина на 2022 г. – безпрецедентен спад за толкова кратък период.
Над 75% от намалението в производството на изкопаеми горива идва само от пет държави членки (Германия, Италия, Испания, Франция, Белгия). Най-големият спад е в Германия, където производството на изкопаеми горива намалява с 19 TWh (-16%). Това се дължи на по-малкото производство на въглища с над една четвърт (-28%, -19 TWh), тъй като газът също намалява, но производството на други изкопаеми горива леко се увеличи. Въглищата доставят 20% от електроенергията на Германия през първата половина на 2024 г., което е с 26% надолу спрямо същия период на 2023 г.
Тенденцията за намаляване на производството от изкопаеми горива е очевидна дори в държавите членки, които традиционно разчитат много на изкопаемите горива за производство на ток. Например, делът на въглищата в полския електроенергиен микс достигна най-ниското си ниво през май 2024 г., доставяйки 57% от електроенергията в страната. Само преди пет години, през май 2019 г., въглищата доставяха 80% от полското електричество.
Растеж на вятъра и слънцето
Вятърният и слънчевият растеж бяха най-големият двигател за спада на изкопаемите горива. Търсенето на електроенергия се повиши с 0.7% през първата половина на 2024 г. Това бележи обрат спрямо последните две години, когато търсенето спадна на фона на кризата с цените на газа, но меката зима ограничи увеличението. Тъй като вятърът и слънчевата енергия бяха стимулирани от структурен растеж чрез добавяне на капацитет, както и благоприятни условия, те отговориха на нарастващото търсене за заместване на производството на изкопаеми горива.
Увеличаването на възобновяемите енергийни източници доведе до тази тенденция. Силният вятър и слънчевият растеж бяха основният фактор за спада на енергията от изкопаеми горива през първата половина на годината. Производството на слънчева енергия е нараснало с 20% (+23 TWh), а вятърното производство се е повишило с 9.5% (+21 TWh) в сравнение с първите шест месеца на 2023 г. Комбинираният вятър и слънчевата енергия са нараснали с 13% (+45 TWh). Това означава, че техният дял в производството на електроенергия в ЕС се е увеличил от 27% през първата половина на 2023 г. до 30% през 2024 г., най-високо ниво за всички времена. Хидроенергията се възстанови с 21% (+33 TWh), след засушавания, които доведоха до много ниско производство през предходните две години.
През 2023 г. ЕС счупи рекорди както за вятърни, така и за слънчеви мощности, което се отразява в ръста на производството през тази година. В Германия реформите за намаляване на бюрокрацията и стимулиране на стимулите за слънчеви инсталации на покриви доведоха до продължаване на значително увеличаване на слънчевия капацитет през 2024 г.
Вашият коментар