ПП-ДБ, БСП, ИТН и „Възраждане“ обсъждат варианти за алтернатива на Главчев, но никой от тях не обещава успех
“Има такъв народ” получи от президента третия мандат и започна преговори за съставяне на експертен кабинет с всички парламентарно представени политически сили, но изгледите те да се увенчаят с успех клонят към нула. Първо, защото ГЕРБ и ДПС (Пеевски) имат интерес от бърз край на този парламент и напират седмите поред предсрочни избори да се проведат час по скоро. Партията на Борисов – с надеждата, че след вота може да получи по-добра позиция в следващия парламент, от която да атакува изпълнителната власт.
Защо Пеевски иска бързи избори
Интересът на Делян Пеевски, чийто разрив с почетния председател на ДПС Ахмед Доган заплашва да го изхвърли зад борда на партията и от политиката изобщо, е бързият вот да не позволи това да се случи окончателно и безвъзвратно. Евентуалното му изключване от ДПС предполага дълги съдебни процедури и кратките срокове за подготовка на партиите за участие в избори през есента би му дало възможността да се опита да сложи ръка на марката ДПС с намерението той да регистрира в ЦИК листите с кандидати за депутати на движението.
На своя страна Пеевски има и още един фактор – влиянието му върху изпълнителната власт чрез служебния премиер Димитър Главчев и част от министрите от служебния кабинет, които оглавяват ключови министерства – като това на вътрешните работи, на финансите, на правосъдието и на земеделието. Това статукво беше закрепено от Конституционния съд, който остави в сила промените в основния закон в частта им за начина на назначаване на служебния кабинет.
Приетите в края на миналата година текстове ограничават президента да избира служебен премиер измежду ръководствата на няколко държавни институции – управителя и подуправителите на БНБ, председателя на парламента, председателя на Сметната палата и двамата му заместници и омбудсмана или негов заместник. Първите не могат да изпълняват длъжността заради забрана от Европейската централна банка, а в момента институцията на омбудсмана е тотално обезглавена, защото нямаме нито титуляр, нито заместник. Председателят на парламента пък обикновено е политическа фигура, която участва в изборите. Така вариантите се затварят само между Главчев и неговите заместници от Сметната палата. Освен Пеевски това статукво устройва и Борисов – той също има влияние върху Главчев, който преди да оглави одитната институция, беше член на ГЕРБ, както и върху министрите от служебния му кабинет, част от които имат съществена роля в организацията на изборите.
Провалът на третия мандат
Сред останалите политически сили в парламента има такива, които нямат интерес от предсрочни парламентарни избори и със сигурност желаят да се сформира поне временно някакъв кабинет, докато си решат вътрешнопартийните проблеми, но депутатите им не стигат, за да съставят мнозинство. Със сигурност в такава ситуация са представителите от БСП, чиито проблеми са сходни с тези на ДПС. Там подалата оставка след неуспеха в последния вота Корнелия Нинова, но отстранена от поста чрез избора на временен председател на партията, де юре все още се води лидер на партията, защото регистрацията на наследника ѝ Атанас Зафиров все още се бави в съда. А това означава, че Нинова ще подписва листите с кандидатите за депутати, ако до срока за това все още няма съдебно решение.
По същите причини от време се нуждаят и изключените от Пеевски и напусналите групата на ДПС депутати, които стоят зад Доган. Предсрочни избори не са желани и за част от разпадналата се група на “Величие”, защото най-вероятно няма да влязат в следващия парламент. Така бройката на твърдо нежелаещите нови избори е общо 49, което заедно с 16-те депутати от ИТН е крайно недостатъчно за съставянето на някакво мнозинство. За такова са необходими още гласовете на “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и “Възраждане”, с която обаче от коалицията трудно биха влезли в партньорски взаимоотношения заради антиевропейските ѝ и проруски позиции.
При тази ситуация съдбата на третия мандат изглежда предизвестена, което си пролича и по начина, по който от ИТН започнаха тези преговори – “на светло пред медиите и обществото” и с идеята да се види “коя от политическите сили ще е виновна за провала им”, както заяви председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов. Така отиването на предсрочни избори остава без алтернатива, а датата на провеждането им ще зависи от това кога ИТН ще върне на президента неизпълнения трети мандат. А той трябва да определи датата на изборите и да издаде указа, с който да назначи нов служебен кабинет. Като възможни дати се очертават 13 и 20 октомври.
В търсене на алтернатива на Главчев
Залогът на следващите избори за всяка от партиите е голям и в опит да предотвратят второ издание на служебния кабинет “Главчев” няколко парламентарни формации – ПП-ДБ, ИТН, БСП, “Възраждане” и депутатите от ДПС (Доган), напуснали парламентарната група на партията, започнаха сондажи за търсене на изход от патовата ситуация с избора на служебен премиер и безалтернативността на Главчев на поста. Целта е, от една страна, да се даде в ръцете на президента Румен Радев възможност да има реален избор между различни кандидати за поста, което пък ще отнеме възможността на Пеевски за влияние в служебния кабинет – най-вече чрез вътрешния министър Калин Стоянов, чието ведомство отговаря по време на предизборната кампания за предотвратяването на купуването на гласове. А това е ресурс, на който основно разчита Пеевски.
Освен това служебният кабинет се оказа и страна във вътрешнопартийното разцепление в ДПС, защото трима от назначените само месец преди това областни управители от движението – на Кърджали, Смолян и Разград, бяха уволнени, след като открито преминаха на страната на Доган. А напусналите оглавяваната от Пеевски парламентарна група на ДПС депутати се оплакаха, че са подложени на масирани данъчни проверки. Те попитаха и дали е имало среща между антикорупционната комисия, Министерството на финансите, НАП и “трето лице”, на която са обсъждани тези проверки, на което финансовият министър Людмила Петкова отговори, че не е участвала в подобна среща.
Какви варианти обсъждат ПП-ДБ, БСП, ИТН и “Възраждане”
По неофициална информация четирите формации са обсъждали няколко варианта за излъчване на алтернатива на Главчев. Единият е в оставащото време до връщането на мандата от ИТН (според конституцията при третия мандат нямат точен срок за това) да се направи опит да бъде избран или омбудсман, или зам.-председатели на Сметната палата. Другият е да бъде отстранена от поста председателката на парламента Рая Назарян (ГЕРБ) и на нейно място да бъде избран депутат от някоя от трите формации – ПП-ДБ, БСП или ИТН. Депутати от преговарящите формации обаче смятат, че в оставащите най-много около две седмици до връщането на мандата и обявяването на дата на вота и избора на служебен премиер и кабинет трудно може да се проведе процедура за избор на омбудсман, защото дори сроковете за номинации, изслушване на кандидатите и избор да бъдат съкратени, това време ще е недостатъчно. Няма как да се избере и заместник омбудсман, защото по закон той се избира от парламента, но по предложение на омбудсмана, какъвто няма.
Подобен казус стои и при избора на заместниците на Главчев в Сметната палата. Сегашните – Горица Грънчарова-Кожарева, която временно оглавява институцията, докато Главчев е служебен премиер, и колегата ѝ Тошко Тодоров са с изтекли мандати, но за да бъдат сменени от парламента, предложението трябва да бъде направено от председателя на Сметната палата. Като временно изпълняваща длъжността Кожарева има ограничени правомощия, включително не може да освобождава и назначава хора в институцията. Тя освен това се счита за близка до ДПС (Пеевски) и дори хипотетично да може да внесе кандидатури за заместник-председатели на одитния орган, едва ли ще предприеме действие в тази посока предвид факта, че трябва да предложи собствената си смяна. Освен, ако четирите формации не се опитат да променят закона и начина на излъчване на зам.-председателите, за което обаче също е необходимо мреме.
При тази ситуация остава вариантът със смяната на Назарян от председателския пост на парламента, която вече заяви, че няма намерение да става служебен премиер. Четирите формации заедно с независимите депутати от ДПС (Доган) имат общо 136 гласа без тези на “Величие”, част от които също биха подкрепили такъв вариант, и могат да изберат в парламента наследник на Назарян. (За избора са необходими повече от половината от присъстващите в пленарната зала) Според депутати от преговарящите партии обаче на този етап се обсъждат около пет имена и проблемът е, че не могат да се обединят около един кандидат.
Защо Пеевски се изнерви
Възможността да се реализира сценарият с избора на нов председател на парламента, който да стане служебен премиер, изглежда, изнерви Пеевски. В сряда той за пореден път нападна президента, като този път го обвини за разцеплението в ДПС и в опит да си сложи “удобен за него премиер” чрез ПП-ДБ. Заедно с това нападна и председателя в оставка на една от партиите в коалицията – “Да, България”, Христо Иванов, който призова партньорите си да подходят “тактически” и да работят с Ахмед Доган и Бойко Борисов, защото това е единственияг начин да се противодейства на влиянието на Пеевски в прокуратурата. Към него Пеевски отправи пък обвинения, че е намерил един “компактен скут на Росенец (на Доган), да си пие мазно турско кафе”.
“Когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а се вижда, че не можеш да управляваш собствената си партия, е нормално да си изнервен”, отговори президентът Радев и определи поведението на Пеевски като “лична драма, която естествено върви към своята развръзка”. От името на ПП-ДБ на Пеевски отговори депутатът от “Да, България” Божидар Божанов. “Трябва да търсим варианти правителството на България да не бъде на един човек. В момента и Димитър Главчев, и Калин Стоянов са министър-председател и министър на Делян Пеевски”, каза той, с което на практика потвърди, че сред формациите извън ГЕРБ и ДПС (Пеевски) се обсъжда възможна алтернатива на сегашния служебен премиер.
Освен вероятността чрез служебното правителство Пеевски да загуби част от лостовете си за влияние върху изпълнителната власт, пред него има и още една опасност – предстоящото свикване на Централния съвет на ДПС, който да го изключи от партията. Ако това се случи, той ще загуби и политическия си гръб, чрез който до голяма степен упражнява влиянието върху хора от различните държавни институции. Те неминуемо ще се преориентират независимо от това дали Пеевски ще се опита да води битка с бившата си партия в съда.
Велина Господинова, Капитал
Вашият коментар