Ако сънуваш, че тялото ти е дебело, значи те очаква просперитет и богатство, щом в съня си се виждаш изтощен, слаб и блед, предстои ти бедност и невежество. Така е според съновника, но действителността е съвсем друга. Голямата талия не само удря върху самочувствието, но е и опасна за здравето. А с напредването на възрастта килограмите продължават да се трупат, размерът на колана се увеличава до последната дупка, движенията стават все по-трудно и мъчителни.
Високото тегло не е само естетичен проблем, а се превръща в истинска заплаха за живота. 9 от 10 души с диабет тип 2 имат наднормено тегло или затлъстяване. С течение на времето високата кръвна захар може да доведе до сърдечни и бъбречни заболявания, инсулт, увреждане на нервите и на очите. Голямото тяло често повишава кръвното налягане, защото сърцето трябва да изпомпва по-силно, за да доставя кръв на всички клетки. Високото кръвно пък уврежда кръвоносните съдове и повишава риска от инфаркт, инсулт и смърт. Излишните килограми могат да увредят бъбреците, които помагат за регулиране на кръвното налягане.
Прекалено голямото количество мазнини, натрупани в черен дроб, може сериозно да го увреди да предизвика цироза и дори чернодробна недостатъчност. При дебелите хора е повишен рискът от развитие на някои видове рак. Мъжете със затлъстяване по-често боледуват от рак на дебелото черво и простатата, а пълните жени – от рак на гърдата, на матката и жлъчката.
Наднорменото тегло влияе зле на работата на белите дробове и увеличава риска от проблеми с дишането. Остеоартритът е често срещан здравословен проблем, който причинява болка, подуване, скованост и намалено движение на ставите. Хората със затлъстяване са най-податливи на това заболяване.
Възрастните с наднормено тегло в ЕС варират между 37% в Италия и 58% в Хърватия за жените и от 53% във Франция до 73% в Хърватия – за мъжете. Това показват данните на Евростат – европейската статистическа служба, за 2019 година. В групата от 18 до 24 години има най-малко хора с наднормено тегло, най-много са те на възраст от 65 до 74 години. Наднорменото тегло и затлъстяването в Европа са с размерите на „епидемия“, засегнати на Стария континент са почти 60% от възрастните.
Около 40% от българите са с индекс на телесната маса (ИТН) над здравословния, 25% са със затлъстяване I степен, 9% – II степен и 2% са с III степен. Това показват данните от национално социологическо проучване на Агенция „Тренд“. Според изследването 49% от хората в България имат наднормено тегло повече от 5 години, а 12% – повече от 20 години. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна и Източна Европа по разпространение на затлъстяването. Болестта се отчита при все по-малки деца на възраст между 3 и 4 години.
2 200 000 пълнолетни българи са с индекс на телесната маса над здравословния. 49% са с наднормено тегло повече от 5 години, 14% между 10 и 20 години, а 12% над 20 години. 48% са пробвали да отслабнат, а половината са пробвали повече от 4 пъти, показва социологическото проучване. Часове във фитнеса, килограми добавки, мъчително гладуване, а резултатът все не идва. Защо?
В по-големия процент от случаите спазването на хранителен и двигателен режим не води до желаните резултати, особено когато има установена инсулинова резистентност, твърди доц. д-р Ангел Енчев, един от най-известните пластични хирурзи у нас. В клиниката му все по-често идват пациенти, които не успяват да се преборят със своето наднормено тегло. Бариатричната хирургия се оказва последната им надежда.
ДОЦ. Д-Р АНГЕЛ ЕНЧЕВ: СЛЕД ОПЕРАЦИЯ НА СТОМАХА ЗА ДВЕ ГОДИНИ МОЖЕ ДРАСТИЧНО
ДА НАМАЛИТЕ ТЕГЛОТО СИ
Резултатите след слив гастректомия са постоянни, ако се спазва хранителен и двигателен режим
– Доктор Енчев, как си обяснявате като специалист – защо все повече хора прибягват до операции за намаляване на стомаха, а не си наложат воля да спазват диети?
– Наднорменото тегло е един от бичовете на съвремието и засяга все повече подрастващи и възрастни. В по-големия процент от случаите спазването на хранителен и двигателен режим не води до желаните резултати, особено когато има установена инсулинова резистентност. Бариатричната хирургия е последната надежда на отчаяни пациенти, които са опитали всичко и при които вече има и здравословни проблеми – диабет, сънна апнея, повишен риск от сърдечни болести, инфаркт, депресия и липса на сексуална активност, стерилитет и дори според новите проучвания предиспозиция към злокачествени образувания на панкреаса и дебелото черно. Важно е да отбележим, че тези оперативни интервенции не са прищявка и не се извършват при пациенти, при които няма индикации за наложителността им.
– Какво представлява слив гастректомията и защо е предпочитана от доста пациенти, страдащи от затлъстяване?
– Слив гастректомията (Gastric sleeve surgery или Sleeve gastrectomy) е хирургична интервенция, при която по оперативен път се отстранява извитата по-голяма част от стомаха, а оставащата е под формата на тесен „ръкав“ – sleeve. Намаляването на обема на стомаха позволява да се намали количеството на приеманата храна, създава усещане на ситост и елиминира чувството на глад. Интервенцията подпомага овладяването на хормоналния дисбаланс и съответно намалява теглото.
-Колко трае една такава операция и крие ли някаква опасност за пациента?
Интервенцията се извършва лапароскопски и е с времетраене от 45 до 70 минути, не крие риск за пациента, ако е извършена от опитен хирург и в съответните условия. В някои случаи, според здравословното състояние на пациента, може да бъде извършена и с класическа операция (традиционен разрез в областта на корема) и времетраенето ще е около 2–3 часа.
– За кой пациент тази интервенция не е препоръчителна?
– Изискванията към пациенти, които се подлагат на слив гастректомия, са няколко – индексът на телесното тегло (BMI) да е 40 или по-висок или да е от 35 до 39,9 и със сериозни придружаващи заболявания. Кандидати за интервенцията могат и да са пациенти с BMI под 35, но с животозастрашаващи здравословни състояния, свързани с наднормено тегло. Операцията не е подходяща за тези, които не са готови на промяна на начина си на живот и хранителните си навици, на дългосрочния мониторинг и спазването на стриктни правила в лечението на придружаващите заболявания, ако са налице такива.
– С колко килограма може да отслабне човек след такава интервенция?
– Намаляването на теглото може да е и над 50% за първите две години. Това се случва постепенно и неминуемо води до подобряване на качеството на живот, намаляване и контролиране на симптомите на придружаващите заболявания или елиминирането на рискове от появата им, повишаване на самочувствието и на сексуалната активност.
– Трайно ли е едно такова отслабване със слив гастректомия, или килограмите след време се връщат?
– Резултатите след слив гастректомия са постоянни, ако пациентът спазва стриктно постоперативните инструкции и води балансиран начин на живот, спазва хранителен и двигателен режим.
– Какви други методи за редукция на тегло търсят пациентите и вие какво предлагате?
– Хирургичните методи за редукция на наднормено тегло са няколко – гастрален балон, гастрален пръстен, слив гастректомия и последната иновация – дуоденален суич (duodenal switch). Гастралният ботокс също е алтернатива за редукция на теглото – ендоскопското инжектиране на ботулинов токсин в стомаха релаксира мускулите и води до по-бавно храносмилане и съответно чувството за ситост след хранене е по-дълготрайно. Резултатът след една ботокс терапия е намаляване на теглото с от 5 до 10 % за период от 6 месеца, след което може да се приложи втора.
Бариатричната хирургия позволява на пациентите да ограничат приема на храна или намалява способността на храносмилателната система да усвои мазнините и калориите, някои от интервенциите са комбинация от двете. Тези интервенции не се извършват масово, изискват сериозно проучване на пациента от страна на хирурга и абсолютна отдаденост от пациента за постигане на стабилен резултат и добро здраве.
КАК ПЕВЕЦЪТ РОСЕН ЯНЧЕВ ИЗХВЪРЛИ 121 КИЛОГРАМА
Изпълнителят тежеше 211, сега е стройно момче и тежи само 90
Неговата история е изключително вдъхновяваща за много хора, които страдат от наднормено тегло. Просто, защото той доказа, че е възможно да победиш затлъстяването. Неговото име е Росен Янчев. Той е певец и постави невиждан рекорд в родния шоубизнес. Росен отслабна с цели 121 килограма. Голямата промяна в живота му започва през 2019 година, когато се качва на кантара и той безмилостно показва 211 кг! Изпълнителят е толкова огромен, че дори не може да си обуе обувките сам и моли майка си да му помага. А е само на 28. Осъзнава, че е стигнал дъното. На всичкото отгоре страда от паническо разстройство, инсулинова резистентност, сънна апнея и най-страшното – от хранителна зависимост, с която се бори и до днес.
Причините са и минаването му през изключително трудни периоди. „Загубих баща си и изживях голям шок – разкрива за „Филтър“ Росен Янчев. – Тогава за три месеца качих 60 килограма плюс тези, които вече си имах. Единственото нещо, което ми доставяше удоволствие, беше храната. Паническото разстройство и депресията също допринесоха за това.
Никога няма да забравя как бях поканен на „интервю-прослушване“ в известен столичен пиано бар. Отивайки там, те не знаеха как изглеждам. Започна така нареченото „прослушване“, изпях всичко, което беше поискано от мен, и накрая собственикът ми каза: „Съжалявам, но очевидно имаш проблеми с килограмите“. В този момент почвата под краката ми се срина. Разбрах, че моите професионални качества нямат никакво значение и всичко зависи от това как изглеждам.“
Росен признава, че се е подлагал на различни диети и не е спирал да се бори с наднорменото тегло. Пръснал е хиляди за храни, добавки, изследвания и режими. Ефект имало, но за кратко. Срещнал обаче уникален диетолог, който му помогнал. Докторът продължава и до днес да бъде коректив в живота му.
„На 17 април 2019 година взех най-доброто решение за себе си – разказва Росен Янчев. – Подложих се на лапароскопска операция в Турция за намаляване на стомаха, така наречения „стомашен ръкав“. Признавам, бях уплашен от неясното бъдеще, не знаех какво ме очаква. Трябваше да се разделя и с вредните навици. Отказах цигарите, алкохола и тъпченето с лоши храни. Буквално бях бебе, което се захранваше пет седмици. След операцията ми дадоха насоки какви мерки да предприема, за да не ми увисне кожата, но загубените килограми бяха доста и беше неизбежно тя да се отпусне.“
Хранителният режим, на който певецът се подлага, го лишава от консумация на бързи храни и газирани напитки. Изготвена му е и фитнес програма и в свободното си време той тренира. Освен това ходи на психотерапия, а подкрепа му дават неговите приятели и семейството му.
„Щастлив съм не само защото успях да сваля 121 килограма, но превърнах това и в моя мисия. Помогнах на доста хора и продължавам да го правя. Те се мотивираха от публикациите ми в социалните мрежи и започнаха да искат информация. Благодарение на това създадох дружество и сключих договори с най-добрите болници в Турция. По този начин помагам на хората да получат качествена и адекватна помощ, след като са взели важното решение за промяна. В момента самият аз тежа 90 килограма, но крайната ми цел е да стана 80 и ще я постигна!“, зарича се Росен Янчев.
Маргарита ДИМИТРОВА
Антон СТЕФАНОВ
Вашият коментар