Президентът Румен Радев още не е обявил дата за изборите наесен, а партиите вече са готови да проведат предсрочни парламентарни такива догодина. Това установи проверка на „Уикенд” сред няколко от формациите в Народното събрание с най-голям шанс да са част от евентуално бъдещо управление наесен. Очаквано пред телевизионните камери лидери и съпредседатели са категорични, че „избирателят ще реши как да ни подреди”, ала в действителност масово партиите са готови да извадят пари за предизборни клипове след Нова Година.
Според повечето депутати, с които наш репортер разговаря, шанс да има стабилен кабинет след изборите през октомври а практика няма. Въпреки че от ГЕРБ признаха, че заради разцеплението на ДПС очакват прилив на повече гласове към партията си специално от смесените райони, те надали ще реализират повече от 27% на вота. Хората на Бойко Борисов не са оптимисти за нов кабинет, тъй като очакват „мръсна” кампания от опонентите си от ПП-ДБ и поредната лавина от обвинения и обидни квалификации, а нов съюз с тях наесен съвсем щял да отврати редовите им избиратели.
За бъдещи коалиционни мнозинства пък никой не смее да говори, тъй като са минно поле в предстоящата и всъщност вече започнала предизборна кампания. ГЕРБ обаче са категорични, че няма да правят съюз с БСП или „Възраждане” – с вторите поне не и официално, ала така отново нямало как при каквато и да е аритметика да осигурят стабилно мнозинство в нов парламент. ПП-ДБ, които в момента се чудят дали да не се разделят за изборите през есента, са притеснени, че резултатът им ще е още по-плачевен, отколкото на предходния вот, който им отне над 300 000 гласа.
„Добрите сили” също не виждали как наесен с подобна конфигурация в парламента ще може да се състави правителство. По думите на десни избраници, с които вестникът разговаря, лидерите и на „Продължаваме Промяната” и на „Да, България” искат да участват във властта, но нямало как повече да бъдат част от коалиция, в която фигурира и ДПС, без значение кой е начело на партията, „каквото и да говори Христо Иванов” и това би било „политическо самоубийство”. Десните обаче се опасяват, че при избори и догодина ще изпаднат напълно от политическата лодка и ще се стопят до под 10%.
В БСП пък двата лагера – на Атанас Зафиров и на Корнелия Нинова, имат коренно противоположни тези по въпроса. Хората на Нинова са категорични, че получи ли ГЕРБ първо място след следващия вот, остават опозиция, а на Зафиров – че ще участват в кабинет на Бойко Борисов, без значение кои други партии щели да бъдат поканени там. Затова и лагерът на Зафиров е с повече оптимизъм що се отнася за съставянето на правителство след октомврийските избори.
За вот след есенния тур са готови и от групата на Костадин Костадинов, които признаха, че партията им само печели от опозиционния си статус и ходенето до урните. Според тях дори и да нямало кабинет след бъдещите избори, то това „не е наш проблем”. „Възраждане” вече са се отказали от идеята да правят коалиция анти-ГЕРБ и ДПС, тъй като „ДПС сами си я правят, като отвратиха вече и собствения си електорат”, а избори били добре дошли за тях. Костадинов дори отказал да участва в заговорите на останалите фракции за свалянето на Рая Назарян и останалите схеми за нов служебен премиер в угода на президента, въпреки че бил канен да се включи в заверата.
Друг проблем обаче се очертава пред партийните лидери – много от настоящите депутати с частен бизнес или печеливши професии извън парламента били скептични за ново участие в листите предвид обречеността и на следващото Народно събрание. Дори депутати от ГЕРБ, която традиционно печели първото място на избори, се замисляли дали да се кандидатират отново, признаха пред наш репортер някои от тях. Подобно нещо преживя след първия си мандат „Продължаваме Промяната”, след като имаше масови недоволства от депутати на формацията, че бизнесът им страда, докато са в парламента, канторите им пустеят и губят пари, и се отказаха от участие в листите за нов мандат.
Вашият коментар