В средата на 2025 г. може да избухне нова глобална финансова криза, сравнима по мащаб с тази от 2008 г., не изключва Банката на Русия. Тя е разтревожена от най-бързия в историята скок на основните лихвени проценти в развитите страни през последните две години след почти 15 години на почти нулеви стойности.
По какво ситуацията прилича на тази от 2008 г., какви са шансовете за нова криза и каква е опасността за Русия?
През последните няколко години постоянно се появяваха заплахи, че предстои да избухне нова глобална икономическа криза. Всяка година обаче прогнозите не се сбъдват. Създаваше се впечатление, че световната икономика този път е „подминала удара“. Това обаче не е съвсем вярно.
Вероятността за глобална финансова криза все още съществува, а нейният пик може да настъпи в средата на следващата 2025 г., твърди Банката на Русия в публикуван анализ „Основни насоки на единната държавна парична политика“.
„Увеличението на лихвените проценти по паричната политика на развитите страни през 2022-2023 г. е едно от най-бързите в историята и то дойде след почти 15-годишен период на почти нулеви лихвени проценти на централните банки в тези страни“, се казва в него.
Високото равнище на референтните лихвени проценти и натрупаните дисбаланси на финансовите пазари на развитите държави ще доведат до глобална финансова криза, сравнима по мащаб с кризата от 2007-2008 г., цитира Централната банка един от възможните сценарии за развитие на събитията.
„Вероятността за глобална мегакриза сега е по-висока от всякога и е около 16-20%. „Задействането на структурни проблеми може да засегне незарасналите финансови рани от миналото, което да доведе до глобална буря. Основният проблем е, че тази криза има уникален характер и е много трудно да се предвидят последиците от нея, но едно е ясно – тя може да потопи света в нова десетилетна депресия“, казва Сергей Гришунин, управляващ директор на руската статистическа служба.
Според него следващата глобална криза, ако се случи, все пак ще има съвсем различен характер от кризата от 2008 г. „Сравнимостта“ с кризата от 2008 г., за която пише Банката на Русия, е свързана главно с мащаба, а не с характера.
Следващата глобална криза ще бъде структурно-финансова. От една страна, светът натрупва голям брой структурни проблеми като се започне от променящите се технологични модели, нарастващите рискове за устойчивото развитие, геополитическите рискове и нарастващото неравенство. От друга страна, високите лихвени проценти, протекционизмът и геополитиката възпрепятстват свободното движение на капитали за справяне с тези структурни проблеми. На трето място, много от проблемите от кризата от 2008 г. остават нерешени – натрупването на „лоши активи“, опитите те да бъдат скрити чрез секюритизация, прекомерното разпространение на деривативни инструменти, превръщането на финансовите пазари в казино, тъй като цените на активите не съответстват на реалното финансово състояние на предприятията“, обяснява Сергей Гришунин предпоставките за нова криза.
Съществува мнение, че всъщност кризата все още продължава. „В общи линии протичащият процес и настоящият етап могат да бъдат описани по следния начин: в ход е 100-годишна криза на големия цикъл като 2007 и 2008 г. могат да се считат за прелюдия на кризата. Подобна фундаментална криза не се е случвала никога досега в историята на човечеството. Началото на пика на завършването на този цикъл беше в края на 2019 г., а до края на 2025 г. той ще стигне до пълното си осъществане и ще продължи да върви надолу“, казва Олег Орлов, финансов консултант и експерт по финансово планиране на живота.
„Според мен вероятността за криза в средата на 2025 г. е доста голяма. Съществуващите дисбаланси на финансовите пазари, високите нива на дълга и продължаващото повишаване на лихвените проценти създават условия за евентуална криза. Освен това геополитическите рискове и несигурността в световната икономика могат да влошат ситуацията. Макар че не бива да забравяме, че всички тези процеси са динамични и могат да се променят в реално време“, казва Орлов.
Ако сравним ситуацията и предпоставките за криза през 2008 г. и сега, можем да забележим както разлики, така и някои прилики.
„Може би ситуацията на пазара на труда в САЩ през тази година и паричната политика на Фед през последните две години приличат на ситуацията от кризисната 2008 г.“, казва Владимир Чернов, анализатор в Freedom Finance Global. Но основната разлика е, че през 2008 г. „кризисната спирала“ започна да се навива заради сериозния спад в продажбите на жилища на американския жилищен пазар.
„Световната икономическа криза от 2008 г. започна на фона на спада в продажбите на жилища в САЩ, започнал през 2006 г., когато лихвите по кредитите рязко се повишиха. След това тя прерасна в криза на високорисковите ипотечни заеми, заради която най-големите американски банки започнаха да фалират. Това доведе до разпродажби на фондовите пазари и отлив на инвестиционен капитал“, припомня Чернов.
„Сега в САЩ не се наблюдава рязък спад в продажбите. Има обаче признаци за голяма вероятност от т.нар. твърдо приземяване на американската икономика или рецесия на фона на неочаквано рязкото отслабване на пазара на труда в Щатите в края на юли“, посочва Чернов.
Броят на новосъздадените работни места през юли 2024 г. е намалял с около 30% в сравнение с предходните месеци, а равнището на безработица от 4,3% е достигнало най-високите си нива от ноември 2021 г. (криза). „През 2008 г. САЩ също имаха сериозни проблеми на пазара на труда, а безработицата тогава достигна най-високите си стойности от 16 години насам, поради което и бизнес активността намаля“, допълва експертът.
Ситуацията с основния лихвен процент също е сходна: САЩ първо рязко повишаваха основния лихвен процент в продължение на две години (това доведе до спад в продажбите на недвижими имоти), а през 2008 г. започнаха рязко да го намаляват, за да елиминират последиците от кризата. Сега САЩ тъкмо навлизат в цикъла на повишаване на ставката – и всички очакват Фед да започне да я понижава.
Въпреки това Чернов смята, че има вероятност за криза през 2025 г., но тя все още е малка. Най-големите американски банки понижиха вероятността за рецесия в Щатите от 25% на 10-15% и изчакват окончателните данни за пазара на труда в САЩ за август, които ще бъдат публикувани следващия петък. „Рисковете от рецесия в САЩ вече са намалели значително, ако се съсредоточим върху предварителните данни за пазара на труда. Фед е на път да започне да намалява основния лихвен процент: вероятността този процес да започне на заседанието през септември сега се оценява на 100%. Според инструмента FedWatch 65,5% от трейдърите сега залагат на намаляване на ставката с 25 базисни точки на септемврийската среща на Фед, а останалите 35% очакват намаляване на ставката с 50 базисни точки“, обяснява Чернов.
Ако негативният сценарий сработи и избухне криза, сравнима по мащаб с кризата от 2008 г., това означава срив на цялата световна икономика, срив на фондовите и стоковите пазари, масови фалити на компании.
„Ако кризата избухне в средата на 2025 г., последиците могат да бъдат сериозни както за световната икономика, така и за Русия. Можем да очакваме намаляване на обема на търговията, спад на цените на суровините и влошаване на условията за бизнес. За обикновените граждани това означава нарастване на безработицата, намаляване на доходите и повишаване на цените на стоките и услугите, както и хиперинфлация. Като цяло кризата може да изисква значителни ресурси от страна на Русия, за да се неутрализират последиците от нея“, отбелязва Орлов.
„Световните цени на суровините ще паднат, което рязко ще намали бюджетните приходи на Русия от износа на енергия и ще увеличи дефицита на руската хазна. Бюджетният дефицит ще трябва да бъде „запушен“ или чрез увеличаване на вътрешните заеми или чрез съкращаване на разходните му пера, най-вероятно чрез намаляване на разходите за социални и инфраструктурни проекти“, допълва Чернов.
Източник: „Известия“
Вашият коментар