OceanEnergy разработи OE35, което е най-голямото в света устройство за енергия от плаващи вълни
Партньорски проект на стойност 19.6 милиона евро, който има за цел да бъде трамплинът към широкомащабна комерсиализация на енергия от вълни, получи официално одобрение от Европейския съюз.
WEDUSEA е пионерско сътрудничество между 14 партньора, обхващащи индустрията и академичните среди от Обединеното кралство, Ирландия, Франция, Германия и Испания. Той се координира от ирландската компания OceanEnergy.
Проектът е съфинансиран от програмата на ЕС „Хоризонт Европа“ и от Innovate UK, агенцията за иновации на Обединеното кралство. От ЕС той ще получи 9.6 млн. евро, а от британската агенция 5.3 млн. евро, остатъкът се финансира от партньорите от индустрията.
Подобно на всички други проекти на „Хоризонт Европа“, WEDUSEA премина цялостен независим преглед от външни експерти, назначени от ЕС, след първоначалния период на проектиране, за да се гарантира, че техническите проекти и всички планове, бюджети и протоколи са напълно готови и одобрени.
Вече е получена зелена светлина от ЕС и проектът може да премине към следващия си етап.
Проектът WEDUSEA ще демонстрира свързан към мрежата 1MW преобразувател на енергия от плаващи вълни OE35 в тестовата площадка за вълнова енергия на Европейския център за морска енергия (EMEC) в Billia Croo в Оркни, Шотландия. Строга техническа и екологична демонстрация ще се проведе в продължение на две години в условията на атлантически вълни.
OceanEnergy разработи OE35, което е най-голямото в света устройство за енергия от плаващи вълни. Носейки се на повърхността на океана, устройството включва уловен въздушен обем, като долната част е отворена към морето. Вълновото налягане при потопения отвор кара водата да се колебае и задвижва уловения въздух през турбина, за да генерира електричество. Генерираната електроенергия ще се изнася към мрежата на Обединеното кралство чрез подводните кабели на EMEC.
Проф. Тони Луис, главен технически директор в OceanEnergy, казва:
Енергията на вълните е най-ценният възобновяем ресурс в света с около 30 TWh потенциално годишно производство, което чака да бъде оползотворено. Това е почти десет пъти повече от годишното потребление на електроенергия в Европа. Въпреки това, този потенциал все още предстои бъде напълно реализиран. Проектът ще покаже, че вълновата технология е на път за намаляване на разходите и по този начин ще бъде стъпало към по-голям комерсиален мащаб и по-нататъшна индустриализация.“
Проектът WEDUSEA има три фази. Първата фаза е първоначалното проектиране и изграждане на устройство, подходящо за океанските условия в тестовата площадка за вълнова енергия Billia Croo на EMEC. Това ще бъде последвано от демонстрация на обекта, която ще продължи две години. Последната фаза ще бъде комерсиализация и разпространение, което ще доведе до капитализиране и използване на резултатите.
WEDUSEA се очаква да бъде основен катализатор за вълновата енергийна индустрия, отключвайки пълния потенциал на тази вълнуваща възобновяема технология.
Изграждането на вълновия преобразувател започва през втората половина на 2024 г., а демонстрацията в EMEC се очаква да започне през юни 2025 г.
Вашият коментар