Проблеми с питейната вода по Черноморието и трудно напояване през следващата година, прогнозира ведомството
С 88 млн. куб. м е намалял наличният полезен обем на комплексните и значими язовири в страната само за месец, съобщават от Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Към 25 ноември той е в размер на малко над 2.3 млрд. куб. м. Ресорното ведомство алармира, че трябва да се предприемат спешни мерки, в противен случай може да има проблем с питейно-битовото водоснабдяване и напояването през следващата година.
МОСВ управлява водите на 52 комплексни и значими язовира. Наличните в тях завирени обеми към 25 октомври са 3.2 млрд. куб. м, което представлява 49.8% от сумата на общите им обеми. Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са както следва:
- питейно-битово водоснабдяване – 62.9% от общия им обем;
- напояване – 30.9% от общия им обем;
- енергетика – 58.5% от общия им обем.
За месец ноември 2024 г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442.2 млн. м3, което е с 29.5 млн. м3 по-малко от разрешените за месец октомври 2024 г. водни обеми.
След извършен анализ на количествата в комплексните язовири за периода 2010 – 2024 г. е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-малък от този, характерен за много суха година.“
Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и постъпил приток за условията на много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%), са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.
Припомняме, че през лятото на воден режим бяха редица общини в страната, като при някои от тях ограниченията продължават и сега. Така например в Плевен от началото на месеца дори бе затегнат водния режим, като реално там хората ще имат достъп до вода само за 8 часа от денонощието.
През август Министерство на регионалното развитие (МРРБ) обвини природата за създалата се ситуация, като излезе със становище, че горещините са основната причина за липсата на вода. На второ място бе посочена амортизираната ВиК мрежа и загубите. Според информация от годишен доклад за ВиК сектора за 2022 г, приет с решение на КЕВР, общите загуби на вода във водоснабдителните системи възлиза на 61% през 2022 г.
По същото време бе сформирана работна група, която да търси решение на проблема, но до момента няма информация с какви решения е излязла. Междувременно през август пък 50-ото Народно събрание не проведе планирано изслушване на министри по темата заради липса на кворум.
Сега от МОСВ казват, че са уведомили МРРБ, „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите, че ако тенденцията за малък приток се запази,
е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.“
МОСВ апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите. Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.
Предвид ограничените водни обеми в язовирите МРРБ, в чиято компетентност е прилагането на политиката в сектор ВиК, е информирано, че следва да предприеме действия за координиране на ВиК операторите за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т.ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно питейно-битово водоснабдяване, както и за съществено намаляване на загубите по ВиК мрежата, пишат от МОСВ.
Напояването
При запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г. за язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“, посочват от МОСВ.
Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите и недопускане разхищението на вода. Необходимо е активно да се работи в посока на възстановяване и модернизиране на инфраструктурата за напояване.
„Напоителни системи“ ЕАД следва да прецизира заявките си за годишен график за 2025 г., като се съобрази с разрешения годишен лимит в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.
В част от язовирите, стопанисвани от „Напоителни системи“, в т.ч. язовирите „Жребчево“, „Копринка“ и „Пясъчник“, се отглеждат аквакултури, като поради липсата на приток и необходимостта от осигуряване на количествата за напояване е застрашено биоразнообразието и водната екосистема на тези водни обекти.“
МЗХ следва да вземе решение относно приоритизирането на ползванията в съответствие с наличните водни ресурси в изпълнение както на политиката в областта на рибарството и аквакултурите, така и на политиката по напояване на земеделските култури, завършват от МОСВ.
Вашият коментар