Екип на BBC разказва за преживяването си през Кавказките планини на Грузия
Докато колата ми си проправя път през Грузинския военен път, 210-километров маршрут, който се извива през Кавказките планини на Грузия, ме посрещат долини, пресечени от реки, планини, обрасли с диви цветя, и живописни села, накацали по ръба на скалите. От време на време на хоризонта се появяват грузински православни църкви, а цветни мозайки украсяват пустеещите стени на автобусните спирки. Така започва разказ на BBC за най-красивото място на Земята.
Това е най-красивото място на Земята и моето любимо“, казва Мириан Такварелия, шофьор в GoTrip Georgia, местна компания за превози, която наема таксита за многодневни пътувания в рамките на страната. „Трябва да дойдеш тук само веднъж, за да се влюбиш в Кавказ“.
Когато питам Такварелия откога вози туристи по Грузинския военен път, той се усмихва. „Твърде дълго“, отговаря той, „Вече може би 15-16 години.“
Исторически факти
Шестнадесет години може да не означават много в други страни, но в южнокавказката държава Грузия те отбелязват края на петдневната руско-грузинска война от 2008 г., оставила следа по Грузинския военен път. Грузия е била част от Съветския съюз от 1921-1991 г. и пътят, който свързва Тбилиси с руския град Владикавказ, е единственият директен сухопътен маршрут, свързващ Грузия с Руската федерация.
Въпреки това нацията има много по-дълга история на конфликти. В исторически план Грузия е била обект на съперничество между римляни, перси, османци и руснаци поради стратегическото си местоположение между Европа и Азия. Грузия също е дом на древен път в планините Кавказ, който свързва двата континента. Пътят се нарича „Порта Кавказ“ и играе решаваща роля за прехвърлянето на войски между империите и започването на атаки.
Като оставим настрана военната история, „Порта Кавказ“ също беше важна част от Великия път на коприната, свързващ Китай със Средиземноморието. Каравани, пълни с коприна, подправки и бижута, минаваха оттук, докато древни писатели като Страбон и Плиний Стари разказваха за естествената красота на пътя. Дори днес това е изключително натоварен маршрут, превозващ всичко – от евтина електроника до ароматни арменски цветя в района на Кавказ.
Като проход за хора и идеи от древността, богатото културно наследство на региона често е засенчвано от конфликти. „Грузинският военен път е пълен с изкуство и архитектура и представлява красивото историческо наследство на страната ни“, казва София Кноева, местен екскурзовод в Friendly.ge.
Всяка туристическа компания в Грузия вече включва Военния път в своите основни пакети за чуждестранни туристи, така че хората да могат да изпитат културното богатство на региона.“
Долината Трусо
Обиколката на екипът на BBC продължава в долината Трусо. Тя се намира в Севроизточна Грузия и граничи с Русия на север.
Осеяна с изоставени села и средновековни наблюдателни кули, долината Трусо е спиращо дъха красива. Живописното езеро Абано, което е с минерална вода, спира дъха с удивителната си красота, а руините на крепостта Закагори те пренасят в друго измерение.
Сега никога няма да забравите Грузинския военен път“
Economic.bg
Вашият коментар