Разбитото сърце е неизбежно за тези хора
Може би не сте се замисляли по тази тема, но някои хора споделят фини черти и характеристики, които стават причина те често да бъдат изоставяни от своите половинки. Понякога това се дължи на ситуации, които не могат да се контролират, но друг път има специфични качества, които карат партньора им да прекрати връзката, като взискателност, пасивна-агресивност или прекалено контролиране.
За съжаление, тези поведения създават бариери, които пречат на двойките да създадат дълготрайни връзки и да поддържат връзката си здрава и щастлива. За щастие, ако хората могат да разпознаят, че поведението им създава проблеми с романтичния им партньор, те могат да работят върху себе си.
А ето и кои са 8-те фини черти на хората, с които обикновено другите се разделят:
1. Те не знаят как да общуват
Хората, с които обикновено другите скъсват, не знаят как да общуват правилно. Те могат да седят пред партньора си, без да знаят какво да правят или какво да кажат, и в резултат на това не предлагат никакъв положителен принос. Докато техният партньор ги моли да бъдат отворени и уязвими, те са склонни да се затварят напълно.
Те също отблъскват партньора си, когато преминават през трудност, но казват само нещо от вида на: „Както и да е, не е голяма работа“, обикновено като начин да избегнат поемането на отговорност за проблемите във връзката си. Според изследване на Обществото за личностна и социална психология комуникацията е свързана с удовлетворението от връзката. И докато лошите комуникационни навици няма да доведат директно до влошаване на връзката, те със сигурност са фактор за това.
2. Те са прекалено зависими
Хората, които са прекалено зависими от партньора си, рано или късно ще се разделят с него, защото така и няма да разберат разликата между преданост и нездравословна зависимост. В техните очи партньорът им трябва да е до тях и да им помага да носят товара. За съжаление, високите им очаквания водят до това партньорът им да се чувства претоварен и разочарован.
Без време за „декомпресия“ това може да създаде напрежение и дори да доведе до раздяла. И двамата партньори във връзката трябва открито да обсъдят своите нужди и чувства и да очертаят кога всеки трябва да се справи сам с определени ситуации или емоции. Това гарантира, че никой в партньорството не се чувства претоварен или участва в нездравословно поведение.
3. Те са много несигурни
Друга обща черта на хората, с които обикновено другите се разделят, са че са силно несигурни. Те може да имат строги правила, които техният партньор трябва да следва, като например да няма приятели от противоположния пол, да не могат да излизат с приятели в определени вечери или да носят само определени тоалети.
Отвън хората може да възприемат това като създаване на граница, но границите са за човека, който ги поставя, а не за другия човек. Това поведение е контролиращо. Всеки партньор трябва да уважава независимостта на другия и да му вярва.
Освен това силно тревожните, ревниви партньори често са вербално и физически агресивни, а също и свръхинвестирани във връзката.
Ето защо говоренето за проблеми или несигурност е толкова важно. В противен случай нечии страхове могат да причинят големи проблеми в отношенията.
4. Те избягват конфликтите
Хората, които обикновено биват зарязвани от половинките си, не искат да влизат в конфликт или да разбъркват съдбата, понякога дори отстъпват, за да прекратят спора. Но да не се седне и да не се обсъждат проблемите, само предизвиква още напрежение и негодувание.
Негодуванието кара хората да се заклещват в отрицателното настроение. Поради това поведение и чувства като гняв и тъга, въртенето на очи и кръстосването на ръце стават новата норма във връзката. Когато това се случи, партньорите се отдръпват и започва да се формира презрение. Изразяването на презрение води до разрушаване на връзката, тъй като включва отношение към някого с неуважение и отвращение. И когато някой приеме, че партньорът му е отвратен от него, е почти невъзможно връзката да продължи.
Най-добре е двойките да изложат всичко на масата, да не обвиняват и да се въздържат от твърде голяма самозащита.
5. Те се страхуват да бъдат уязвими
Хората, с които обикновено другите се разделят, се страхуват да бъдат уязвими. Когато партньорът им се конфронтира с тях относно чувствата им, те се затварят емоционално. Но не е защото нямат какво да кажат, а по-скоро защото мразят идеята да обясняват мислите си, особено когато самите те не ги разбират.
Те могат да станат пренебрежителни, като казват неща като: „Не съм разстроен, напълно съм добре“, защото е по-лесно да изтрият тези емоции, отколкото да се изправят пред страховете си и да бъдат емоционални. За съжаление, неспособността на някого да бъде уязвим има драстични последици. Не само може да доведе до липса на доверие в една връзка, но според проучване от Journal of Psychosomatic Research емоционалното потискане може да увеличи риска от по-ранна смърт, особено от рак.
Дори и да е трудно, двойките трябва да направят всичко възможно, за да изразят емоциите си и да бъдат уязвими с партньора си. В крайна сметка вашият любим е някой, който трябва да ви подкрепя, независимо от всичко.
6. Те не зачитат границите
Хората, които биват зарязвани, имат проблеми със зачитането на границите на своя партньор. Те могат да се вкопчат в него, да му звънят по цял ден, да го спамират с текстови съобщения, когато не отговаря, или дори да се появяват на работното му място. Този тип поведение не е здравословно, тъй като и двамата във връзката се нуждаят от независимост и свобода. За съжаление хората, които не могат да спазват границите, не разбират тази концепция и често прекрачват границите, които техният партньор им е поставил.
Двойките обаче могат да преодолеят това. Те трябва да се вслушват в нуждите на другия и да намерят начини да върнат уважението във връзката. Те не трябва да се опитват да спорят с границите на партньора си; вместо това е най-добре да намерят начини да се срещнат по средата. Това изисква човек да бъде малко безкористен и да не прави неща, които смята за разочароващи или нежелани. В крайна сметка компромисът е ключов.
Снимка: iStock
7. Те са пренебрежителни
За разлика от повечето хора, тези, които често са в позицията на изоставени, не искат да чуят за трудностите на партньора си или как се чувства техният любим човек. В техните очи емоциите на партньора им не са толкова важни и са напълно пресилена реакция.
Те дори могат да му се подиграят, като му кажат да се успокои, че това не е голяма работа и че на другите хора им е по-зле. Въпреки че може да смятат това за полезно, реалността е, че отхвърлянето боли много, особено от романтичен партньор.
Проучване, публикувано в изследователското списание Dialogues in Clinical Neuroscience, установи, че отхвърлянето води до чувство на нараняване, неудобство, вина, самота, безпокойство и срам. Може също така да увеличи агресията.
Двойките трябва да помислят два пъти, преди да отхвърлят опасенията на партньора си като незначителни. Те биха могли неволно да причинят много болка на своя любим човек.
8. Отказват да се извинят
Всеки бърка от време на време, но хората, с които другите се разделят, често отказват да се извинят. Когато правят грешки, те не могат просто да кажат „Съжалявам“, заради егото си. Те избягват да поемат отговорност, като се преструват, че проблемът изобщо не се е случил.
Но когато хората отказват да се извинят, те всъщност причиняват невероятни щети. Хроничната отбранителна позиция води до неспособността на някого да расте и е предсказател за развод. Токсичните хора са склонни да избягват отговорността, като отхвърлят обратната връзка и обвиняват другите. И това е рецепта за катастрофа, ефективно прекратяване на връзка.
Вашият коментар