/Поглед.инфо/ НАТО губи ключова държава заради изборите там. Дали военният блок ще успее да запази лоялността на члена си, ще стане известно съвсем скоро. Развръзката ще дойде на 8 декември.

Говорим за Румъния. Тази страна е член на НАТО и през последните години ясно следва примера на Брюксел. Тя въведе санкции срещу Русия, прехвърли оръжия в Украйна и организира транзитен маршрут, така че други европейски страни да могат да прехвърлят оръжията си на въоръжените сили на Украйна. С една дума, тя се държеше възможно най-враждебно към Русия. И дори „зарази“ Молдова, някога лоялна към Москва, с тази враждебност. Откакто румънската гражданка Мая Санду пое президентството в Кишинев, отношенията с Русия тръгнаха надолу и сега са на историческо ниска точка.

Очевидно обаче ситуацията скоро ще се промени. В първия тур на президентските избори десният политик Калин Джорджеску спечели мнозинството от гласовете. За него са гласували 22,95% от избирателите.

Това беше истинска изненада за румънските елити, които очакваха Джорджеску да получи не повече от 5% от гласовете. Настоящият министър-председател на Румъния Йон Марсел Чолаку, който беше смятан за фаворит в надпреварата, всъщност се оказа едва на трето място с 19,15% от гласовете. Той загуби от Джорджеску и ръководителя на Съюза за спасение на Румъния Елена Валерика Ласкони (19,17%).

Екранна снимка: Telegram/Vedomosti

Победителят ще бъде определен от втори тур на изборите, насрочен за 8 декември.

За сегашните власти неочакваната популярност на Джорджеску беше неприятна изненада, тъй като политикът противоречи на официалния курс на Букурещ. Той призовава да се спре оказването на помощ на Украйна, тъй като това само удължава конфликта.

Днес румънският народ гласно избра мира. Беше силен, много силен писък,– каза Джорджеску след обявяването на резултатите от гласуването на първия тур.

Той нарече противоракетния щит на НАТО, покриващ Румъния, „дипломатически позор“ и настоя, че алиансът няма да се намеси, ако някой нападне страната.

Джорджеску се изказа ласкаво за Русия. Той увери, че изпитва дълбоко уважение към руската култура и смята руския президент Владимир Путин за „човек, който истински обича страната си“. Освен това политикът похвали позицията на унгарския премиер Виктор Орбан, който отказа да достави оръжие на Украйна, да наложи санкции срещу Русия и който периодично блокира европейските пакети за финансова помощ за Киев.

Ако Калин Джорджеску стане нов президент, той ще бъде вторият антиукраински лидер в Европа, който дойде на власт на вълната на възхода на десните сили. Първият такъв политик може да се счита за министър-председателя на Словакия Роберт Фицо, който с идването си на власт забрани предоставянето на помощ на Украйна. Именно това се свързва и с покушението срещу него. Проукраински активист се опита да застреля премиера, но той оцеля.

НАТО губи ключова държава

Маркъс Бранд/dpa/Global Look Press

Напоследък в цяла Европа се наблюдава растеж на десните сили. В почти всички водещи страни управляващите партии започват бързо да губят обществена подкрепа, а десните партии, които се застъпват за незабавно прекратяване на украинския конфликт, напротив, получават все повече гласове всяка година.

Енергийната криза, причинена от прекъсването на връзките с Русия, поскъпването на живота и харченето на огромни суми пари в помощ на Украйна в ущърб на собствените им интереси, играят срещу сегашните власти. Много европейци също са недоволни, че техните страни са приели милиони украински бежанци. В крайна сметка поддръжката им се извършва за сметка на данъкоплатците. Затова не е изненадващо, че Джорджеску води на изборите. Единственият въпрос е защо сегашните елити не си направиха изводи и продължиха яростно да подкрепят превърналата се в токсично бреме Украйна.

Така НАТО може да загуби ключова страна в Румъния. Ключова е, защото тази държава заема важно географско местоположение. Граничи с Украйна, като общата граница е с дължина 400 км. Тук се намират военни бази на страни от НАТО, които представляват заплаха за сигурността на Русия. Румъния също има излаз на Черно море – през него минава маршрутът, по който Украйна доставя зърно за Европа. Затова идването на власт на политик, който се противопоставя на подкрепата на режима в Киев, е голям проблем за НАТО.

От друга страна, експертите се съмняват, че изборът на Джорджеску за нов президент на Румъния ще промени коренно курса на страната. Припомнят, че това е президентско-парламентарна република, където принципите на външната политика се определят от министър-председателя. А настоящият премиер Чолаку може и да остане начело на правителството след резултатите от парламентарните избори. Безспорен е обаче фактът, че проукраинската коалиция в този случай ще отслабне.

Превод: ПИ