Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси).
Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и София-град.
Столицата изсмуква не само финансовия, но и човешкия ресурс, категорични са кметове и областни управители.
Обособяването на районите за планиране в ЕС, що се отнася до кохезионната политика, е направено по два основни критерия – население и брутeн вътрешен продукт като стандарт на покупателна способност, отнесен към средноевропейските стойности. Къде са изкривяванията през последните 15 години, които днес изглеждат драматично несправедливи?
От гледна точка на брутния вътрешен продукт, правилата на ЕС са ясни – при 100 и над 100 единици районите получават 30 процента съфинансиране за проектите на инвеститорите и бизнеса. Районите в преход, които имат БВП от 75 до 100 единици спрямо средния за ЕС, получават 60% безвъзмездна помощ, а слабо развитите райони – 85%.
Югозападният район през 2022 г. достигна почти 100%, което намали помощта от ЕС към бизнеса на 30%. И докато нивата за столицата вече гонят 130%, другите области – Перник, Кюстендил и Благоевград, имат между 31 и 34 процента БВП като стандарт на покупателната способност, а София-област – 54%.
Пакетирането на тези области със столицата София ограничава достъпа им до европейски средства, прави ги неблагоприятни за инвестиции и реално пречи на ефективната кохезионна политика, сочи анализът на Института за пазарна икономика.
Потвърдиха го на среща и кметовете от Сдружението на Югозападните общини.
„София категорично трябва да бъде отделно. Ние не трябва да бъдем със София“, подчерта кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. По думите му, това пакетиране вече дава „своите негативни плодове“ – обезлюдяване на общини и падане на стандарта на живот.
„Това, което получава бизнесът като помощ от Европа, е 70% във всички останали региони. Ние, защото сме заедно със София и като район сме „много добре“, нашият бизнес получава 30% съфинансиране. Това убива бизнеса, кара инвеститорите да инвестират в останалите 5 района, а не в Югозападния. София ни изсмуква и като хора, и като бизнес! Кой нормален бизнес ще реши да инвестира при 30% грант в Югозападна България и кой – във всички други райони при 70%? Отговорът е ясен.“
Вашият коментар