Парламентът си намери класната в лицето на Наталия Киселова. Тя ще въведе един нов ритъм в парламента. Ще бъде много по-организирана и динамична. Много по-експресивна“, коментира в „Тази сутрин“ по БТВ журналистката Валерия Велева.
„За избора на Киселова трябва да отчетем ролята на БСП. Като китайска капка в този месец лидерите на БСП всеки ден казваха, че тя е най-добрият вариант. Наистина, от четиримата кандидати, които бяха накрая, Киселова беше най-добрият вариант. БСП не отстъпиха и не правиха зиг заг ходове – вдигаме, сваляме, изтегляме… БСП имаха последователна линия“, изтъкна Велева.
По думите ѝ в момента БСП има двата най-големи поста в държавата – президент и председател на парламента.
Велева отчете, че този избор не би могъл да стане без ролята на ГЕРБ, които направиха сериозен завой, като в крайна сметка подкрепиха кандидата на петата политическа сила.
Според Велева обаче изборът на председател по никакъв начин не е преход към мнозинство за съставяне на правителство.
„Червените линии са много по-дебели, отколкото преди избора на Киселова. Не бива да слагаме нейния избор като знак на управленско мнозинство. Даже обратното. Парламентарните сили се разминават първо, за това какъв да бъде премиерът – политическа фигура или равноотдалечен. Второ – декларацията за санитарния кордон ГЕРБ категорично отказват да я подкрепят и те няма да отстъпят от това.
В същото време Асен Василев казва, че тази декларация е пред скоби, за да изапочнат изобщо преговори за кабинет. Това яростно противопоставяне говори, че няма да се стигне до преговори между първата и втората политическа сила. А ако с първия мандат не бъде съставено правителство, и с втория също няма да се случи. Тогава наистина отиваме на избори и ще се сбъдне мечтата на Киселова да стане служебен премиер“, прогнозира Велева.
Журналистката повдигна темата и с драмите в ППДБ: „Там текат много сериозни процеси на разслоение и разделение. Виждаме, че знаковите фигури публично не крият това, което наблюдаваме в последните месеци. Коалицията не се радва изобщо на единно мнение по структурно определящите въпроси в страната“.
„Не смятам, че това е управленско мнозинство и няма как да стане без разговори. Виждам поне още няколко капани, които предстоят. Например, повечето партии, които подкрепиха Наталия Киселова, са декларирали, че не искат Бойко Борисов да е премиер“, коментира журналистът Александър Симов.
„Ако Бойко Борисов е кандидатът за премиер, отсега мога да ви предскажа как преговорите ще се провалят и ще гръмнат с пълна сила“, смята той.
„Опасявам се, че в тази криза сме забравили, че когато имаш парламент от осем партии, трябва да водиш някакъв вид диалог. Това не значи, че той ще доведе непременно до управленско мнозинство, но без разговори просто проваляме парламент след парламент“, на мнение е Симов.
Всъщност забравихме, че от „санитарен кордон“ ключовата дума е санитарен, а не кордон. Тоест, че ако политическите сили искат да постигнат нещо максимално, би трябвало да се опитват да го договарят и да е стъпка по стъпка с оглед на изтичащото време“, каза Веселин Стойнев.
Във връзка със започващите консултации при президента Радев, Велева коментира, че консенсусът и диалогът никога не излизат от консултациите при президента Радев.
Радев никога не е бил човекът, който да продуцира съгласие.
На тези консултации партиите се изреждат като в чакалня пред зъболекарски кабинет, без нищо съществено да постигнат в приближаване на позициите си
„Никога той не посочи пътеката, по която партиите да минат заедно в името на държавата. Тези седем служебни кабинета, които той редеше, са и негов провал – да не може да се състави редовно правителство. Ако се върнем в годините назад, в много по-тежки времена, президентите успяваха да създадат консенсус между невъзможните политически сили. Всичко е до човека, до отношението към политиката. Когато искаш да си единствена алтернатива на този провален политически модел, няма как да имаш усещането за диалог между партиите – такова, каквото имаше Георги Първанов, когато създаваше трудната тройна коалиция между царя, БСП и ДПС, и Петър Стоянов в онази драматична 1997 г.“, каза още Велева пред бТВ.
„Ако действително искат да постигнат голям част от целите в тази декларация, е добре да седнат и да превърнат част от позициите в тази декларация в коалиционно споразумение, което да обвързва ГЕРБ и БСП“, смята Веселин Стойнев.
Вашият коментар