Повелителите на солта“ – изложбата, която представя находките и откритията от Провадия-Солницата, първият градски център в Европа, първият солодобивен център и т.нар. фабрика на хората, населявали района на Варна и притежавали „най-старото обработено злато в света“ ще бъде показана в Археологическия музей в Скопие. Експозицията ще бъде открита днес – 19 декември.
За това съобщават от Националния археологически институт с музей към БАН.
Изложбата е посветена на 20 години археологически проучвания на комплекса и е организирана и подготвена под научното ръководство на акад. проф. Васил Николов.
Eкспозицията включва 26 постера, които представят технологията, използвана в праисторията за добив на сол – стратегическата суровина, която превръща Солницата в първия „монетен двор” и най-древния градски център на Европа 6700 години преди нашето време. Изложбата „Провадия-Солницата – най-древният солодобивен и градски център в Европа (5600–4350 г. пр. Хр.)“ дава представа за праисторическото селище, защитавано от първите каменни крепости в Европа – изключително постижение на военната теория и строителното изкуство, както и впечатляващи свидетелства за търговските връзки и социалната йерархия в региона на долното течение на Провадийска река и Варненските езера от 5600 до 4350 г. пр. Хр.
Автори на постерите са Васил Николов, Галина Самичкова, Петър Лещаков, Маргарита Люнчева, Тодор Дяков, Виолета Стоицова, Севдалина Жечева, Стоян Трифонов, Николай Христов и Денис Кая. Реставрацията на артефактите е извършена от Мария Славкова и Петя Пенкова, а проф. Валентин Тодоров е консултант по консервация на обекта. Картите са изготвени от Justin Rietz, а графичните реконструкции от Антон Атанасов.
Изложбата е организирана с финансовата подкрепа на Министрство на културата.
Постерната изложба ще бъде в Скопие до 30 март догодина.
Снимки от изложбата, експонирана есента в Археологическия музей в София: Доротея Николова
Вашият коментар