Няма изрично законово изискване в каква последователност да се изписват цените в левове и в евро върху етикетите на продуктите и ценоразписите на търговците от 1 януари 2026-а. Това обясни пред Euronews TV Bulgaria основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите” Габриела Руменова. Т.е., търговците ще пишат както им е кеф, ние да се оправяме…
Тя уточни, че това се отнася както за времето до края на годината, така и при двойното обращение през януари 2026 г. и след това до изтичането на периода на двойното обозначаване на цените – 8 август догодина.
Експертът коментира, че така законодателят дава свобода на търговците сами да преценят как да поднесат тази информация на клиентите си, стига да не ги въвеждат в заблуждение, т.е., да не превърнат търговията в пълна лудница за сметка на всеки от нас.
Ако има намаление, цените трябва да са три. Старата цена – в левове, новата – и в двете валути, уточни Руменова.
Единственото изключение, което законът прави по отношение изискването за изписване на цените в левове и в евро в периода от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г., се отнася до рекламите. При търговски съобщения и реклама в аудио- и видеоформат, които имат за цел насърчаване продажбата на стоки и услуги, цените може да се представят устно само в левове до датата на въвеждане на еврото, а след нея, само в евро.
След 8 август 2026 г. цените трябва да са само в евро.
С наближаването на датата, на която България ще приеме единната европейска валута, сякаш въпросите се увеличават. Получаването на коректни и законосъобразни отговори е от изключително значение за информираността и сигурността, както на гражданите, така и на бизнеса относно техните права и задължения. Най-сигурните източници са интернет страниците на официалните институции. Съществува и специален сайт Evroto.bg с цялата важна информация във връзка с въвеждането на еврото у нас.




Вашият коментар