• Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
Проватон
  • юли 11th, 2026
  • Партньор на Силна Варна
Проватон

юли 11th, 2026
  • Начало
  • България
    • България
    • От света
    • Технологии
  • Политика
    • Политика
    • Анализи
    • Прогнози
    • Позиции
    • Коментари
  • Варна
    • Провадия
    • Вълчи дол
    • Девня
    • Долни чифлик
    • Аврен
    • Бяла
    • Ветрино
    • Белослав
    • Дългопол
    • Суворово
    • Аксаково
  • ЛЮБОПИТНО
    • Връзки
    • Психология
    • Здраве
    • Пътешествeник
    • Хороскоп
  • ЗЕЛЕНИ ЗАЕДНО
  • Разследване
  • Последвайте ни
    • Facebook
    • Youtube
Докога ще се кръстим пред овехтелите икони на неолибералната доктрина
Home
България
Политика
Коментари

Докога ще се кръстим пред овехтелите икони на неолибералната доктрина

юли 1st, 2026 Редакция "Проватон" Коментари 0 коментара 17

Facebook Twitter

Любослав КОСТОВ*, Филтър

Живеем в епоха на интелектуален застой, маскиран като прогрес. Време, в което плурализмът, този базов фундамент на мисълта, беше брутално изрязан от дебатите. Независимо дали говорим за политика, икономика, култура или ценности, публичното пространство беше превърнато в ехо-стая. Еднополюсен модел на мислене, който не търси истината, а изисква подчинение.
Но историята ни учи на едно. Никой, никога не е спечелил от монопола върху правото да бъдеш прав. Монополът ражда гниене. В икономиката той убива пазара, в политиката – демокрацията, а в обществото – самото бъдеще. Когато затвориш очите си за алтернативните модели на развитие, ставаш жертва на собствената си арогантност. И докато тук продължаваме да се кланяме на овехтелите икони на неолибералната доктрина, светът отдавна се движи на различни скорости.
Например, през последните 40 г. Китай направи нещо, което се смяташе за невъзможно. Те изкараха над 800 млн. души от крайна бедност. Освободете се за миг от геополитическите си очила и осмислете този мащаб. Това е най-голямото хуманитарно постижение на нашия век. Китай е отговорен за близо 75% от общото намаление на световната бедност през последните десетилетия. Защо те успяха, а ние циклим в безкрайни преходи и кризи? Отговорът е прост. Мащабиране на проблемите и дългосрочно планиране. Те дефинират глобални, структурни предизвикателства и ги следват десетилетия наред, независимо от конюнктурата. Те мислят в хоризонт от поколения.
И тук идва голямата трагедия на нашия модел. При нас липсва способността да се дефинират надпартийни проблеми. Липсва държавническо въображение. Неолибералната мантра сви държавата до нищожен нощен пазач, който чисти след кризите, но няма право да мечтае, няма право да инвестира в човешки капитал. Нашите политици развиха хронично късогледство. Никой не вижда по-далеч от края на мандата си.
Ако от една реформа няма бърз политически дивидент, тя просто се зачерква. Най-болезненият пример за това е демографията. Това не е проблем, който се решава с два фейсбук поста, три субсидии и един предизборен дебат. Тя изисква 20-годишна, целенасочена стратегия за доходите, здравеопазването и образованието. Но понеже плодовете на подобна реформа ще бъдат обрани от някой друг, след десетилетия, темата става безинтересна за днешния политически елит. Защо да инвестират в бъдеще, което няма да им донесе гласове наесен? Ето това е разликата между държавника и политическия брокер. Единият гради епоха, другият – купува влияние.
Плурализмът в дебатите не е лукс. Той е въпрос на национално оцеляване. Имаме нужда от сблъсък на идеи, а не на кухи лозунги. Имаме нужда от икономика, която служи на хората, а не на догматични таблици. Имаме нужда от модел, който признава, че светът е многополюсен и че успешните държави са тези, които умеят да планират мащабно, социално и дългосрочно.
*Текстът е публикуван в социалния профил на автора. Заглавието е на редакцията
Facebook Twitter
Следваща А нашите звезди какъв пример дават?
Предишна Къде се скри Лена Бориславова

Редакция "Проватон"

Подобни новини

Иронията на нашето време е в това, че да „бъдеш“ (като характер, дух и интелект) вече не е достатъчно, за да си свободен Коментари
юли 9th, 2026

Иронията на нашето време е в това, че да „бъдеш“ (като характер, дух и интелект) вече не е достатъчно, за да си свободен

Много слънце и батерии, а токът пак е скъп - защо? Коментари
юли 8th, 2026

Много слънце и батерии, а токът пак е скъп - защо?

МАКРОН Е НАЙ-ГОЛЯМОТО УНИЖЕНИЕ ЗА ФРАНЦИЯ СЛЕД ФИЛИП ПЕТЕН И КОЛАБОРАЦИОНИСТКОТО МАРИОНЕТНО ПРАВИТЕЛСТВО НА ВИШИ! Коментари
юли 8th, 2026

МАКРОН Е НАЙ-ГОЛЯМОТО УНИЖЕНИЕ ЗА ФРАНЦИЯ СЛЕД ФИЛИП ПЕТЕН И КОЛАБОРАЦИОНИСТКОТО МАРИОНЕТНО ПРАВИТЕЛСТВО НА ВИШИ!

Вашият коментар Отказ

Най-популярни последната седмица
„Има връзка на Пеевски с Десислава Атанасова!“ Нови разкрития на Бойко Станкушев!

„Има връзка на Пеевски с Десислава Атанасова!“ Нови разкрития на Бойко Станкушев!

208
Мъжът на Десислава Атанасова купи 288 дка до летище „Горна Оряховица“

Мъжът на Десислава Атанасова купи 288 дка до летище „Горна Оряховица“

967
Уволниха съпругата на ексшефа на ДАНС от ВиК холдинга

Уволниха съпругата на ексшефа на ДАНС от ВиК холдинга

97
Кмета на Провадия Димо Димов свиква извънредна сесия, но дали е готов за нея (много документи)

Кмета на Провадия Димо Димов свиква извънредна сесия, но дали е готов за нея (много документи)

1408
  • За нас
  • Контакти
  • За реклама
  • Нагоре
logo

Всеки един от Вас, скъпи читатели, може да стане част от света на ПРОВАТОН, като ни предостави информация, снимки и видеа, които Ви вълнуват. Гарантираме, че ще Ви бъде обърнато необходимото внимание.

©2018 Новини от Провадия и региона.
Powered by SmartHomeSys.eu Общи условия